صبغت الله مجددی؛ چهره میانه رو و بزله گو

صبغت الله مجددی
Image caption صبغت الله مجددی

صبغت الله مجددی در سال ۱۳۰۵ خورشیدی در یک خانواده روحانی در شهر کابل به دنیا آمد.او از مشایخ طریقت نقشبندیه و منتسب به شیخ احمد سرهندی، معروف به مجدد الف ثانی است.

پس از کودتای ثور ۱۳۵۷، که حزب دموکراتیک خلق افغانستان طرفدار شوروی سابق در نتیجه آن به قدرت رسید. مجددی به پاکستان رفت و با ایجاد حزب جبهه نجات ملی افغانستان به مبارزات سیاسی و مسلحانه علیه دولت کابل آغاز کرد.

اعضای حزب او را عمدتا افراد حامیان و طرفدارن سنتی نحله ای طریقتی که به آن منتسب است، تشکیل می دهند. آقای مجددی در میان رهبران جهادی افغان به میانه رویی و رک گویی شهرت دارد.

دو ماه رئیس جمهوری

در سال های های ۱۳۶۸ و ۱۳۶۹ خورشیدی که حکومت در تبعید مجاهدین در پاکستان ساخته شد، صبغت الله مجددی به عنوان رئیس دولت اسلامی افغانستان تعیین شد.

پس از پیروزی مجاهدین، آقای مجددی در بهار سال ۱۳۷۱ برای دو ماه به عنوان رئیس دولت موقت مجاهدین انتخاب شد و دولت را رسما از فضل الحق خالقیار، نخست وزیر دولت نجیب الله تحویل گرفت.

صبغت الله مجددی پس از دو ماه، زمام داری سکان دولت اسلامی را براساس توافقات اسلام آباد به برهان الدین ربانی رهبر جمعیت اسلامی سپرد.

در دوران حکومت آقای مجددی و پس از آن، کابل به دلیل ورود جناح های مختلف مجاهدین به بخش های مختلفی که در اختیار یکی از تنظیم های مجاهدین قرار گرفته بود، تقسیم شد و جنگ های میان گروهی میان احزاب مختلف مجاهدین از مهم ترین رویدادهای این دوران است.

پس از سقوط دولت مجاهدین به وسیله طالبان آقای مجددی دوباره به پاکستان بازگشت و به مبارزات خود برای بازپس گیری کابل ادامه داد؛ هرچند که او عملا به جبهه شمال به عنوان مهم ترین گروه مخالف طالبان در درون افغانستان که توسط احمد شاه مسعود رهبری می شد نپیوست.

در دوران حکومت دو ماهه آقای مجددی، تنش هایی میان او و گلبدین حکمتیار و سپس میان او و برهان الدین ربانی به وجود آمد.

آقای مجددی پس از برکناری از مقامش گفت که اختیار چندانی در دولت نداشته و بیشتر کارها به وسیله احمد شاه مسعود، از فرماندهان مهم حزب جمعیت اسلامی به رهبری برهان الدین ربانی انجام می شد.

احمد شاه مسعود در حکومت آقای مجددی به عنوان وزیر دفاع افغانستان کار می کرد.

حضور دوباره

پس از سقوط رژیم طالبان آقای مجددی به روند بن پیوست و در تعاملات مختلف سیاسی این کشور نقش فعال داشته است.

او ریاست لویه جرگه اضطراری را پس از فروپاشی طالبان به عهده داشت که منجر به ایجاد اداره انتقالی به رهبری حامد کرزی شد.

حامد کرزی رئیس جمهور فعلی افغانستان به آقای مجددی به دلیل این که یکی از اعضای حزب او در دوران جهاد بوده، ارادت خاص نشان می دهد. حامد کرزی در سالهای جهاد رئیس دفتر صبغت الله مجددی در پاکستان بود.

صبغت الله مجددی به عنوان رئیس مجلس سنای افغانستان نیز کار کرده و همچنین ریاست کمیسیون تحکیم صلح را به عهده داشته است.

صبغت الله مجددی به دلیل مواضع معتدلانه خود به اسلام میانه رو گرایش دارد و به دلیل انتقادهای تند از برخی از سران مجاهدین و دولت پاکستان به صراحت لهجه معروف است.

او برخلاف برخی از رهبران تندرو مجاهدین، مخالف حضور زنان در حیات سیاسی کشور نیست و دست دادن با زنان را حرام نمی داند.

آقای مجددی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، حمایت خود را از نامزدی حامد کرزی اعلام کرد و گفت که در این مورد "استخاره" کرده است.