'آتش بس' طالبان و دولت افغانستان در بادغیس

طالبان (عکس از آرشیو)

مقامات می گویند، دولت افغانستان در یک ولایت شمال غربی این کشور، با گروه طالبان به توافق آتش بس رسیده است.

به گفته مقامات افغان، طالبان تعهد کرده اند که مناطق کلیدی را در ولایت بادغیس، به دولت افغانستان واگذار کرده و به مراکز رای دهی در انتخابات ماه آینده نیز حمله نکنند.

تا حالا گروه طالبان در مورد این توافقات به رسانه ها چیزی نگفته اند.

دولت افغانستان می گوید، امیدوار است که در سایر ولایات نیز به توافقات مشابهی با گروه طالبان برسد.

این اقدام در حالی صورت می گیرد که دولت بریتانیا روی گفتگو با طالبان میانه رو تاکید کرده است.

دیوید ملیبند، وزیر خارجه بریتانیا در یک سخنرانی گفت که دولت افغانستان باید تلاشهای بیشتری به خرج دهد تا طالبان میانه رو را به عنوان بخشی از جریان سیاسی، به گفتگو تشویق کند.

خشونتها در افغانستان ظرف ماههای اخیر افزایش یافته است و نیروهای بریتانیایی و آمریکایی نیز درگیر عملیات بزرگی در جنوب افغانستان در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور هستند.

مرحله جدید؟

اما ولایت بادغیس در شمال غرب افغانستان، جایی که به گفته مقامات میان نیروهای امنیتی و طالبان آتش بس برقرار شده، شاهد خشونتهای کمتری بوده است.

این ولایت با ترکمنستان مرز مشترک دارد.

در نوامبر 2008، حدود دوصد شورشی، کاروانی از نیروهای ارتش افغانستان را در بادغیس مورد حمله قرار دادند که در آن حداقل سیزده سرباز و پلیس افغان کشته شدند.

سیامک هروی، یک سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی بی سی گفت که توافق آتش بس با طالبان در بادغیس، منجر خواهد شد تا طالبان اجازه دهند بزرگراه عمده این منطقه بازسازی شود.

اگر این توافقات از سوی طالبان نیز تایید شود و در صورتی که زمینه ها برای تطبیق چنین برنامه هایی در سایر ولایات افغانستان نیز فراهم شود، مرحله جدیدی در فعالیت گروه های مسلح مخالف دولت در افغانستان خواهد بود.

افغانستان در مدت کمتر از یک ماه دیگر، شاهد دومین انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی خود است، اما نگرانی های امنیتی، از بزرگترین چالش ها سر راه برگزاری این انتخابات خوانده می شود.

مطالب مرتبط