آمریکا و بریتانیا خواستار 'جذب' نیروهای میانه رو طالبان

ریچارد هولبروک
Image caption آقای هولبروک نظرات وزیر خارجه بریتانیا را منعکس کرد

مقام های ارشد آمریکایی و بریتانیایی خواستار آن شده اند که آن دسته از جنگجویان طالبان که افراط گرایی را نفی می کنند به فرآیند سیاسی افغانستان جذب شوند.

ریچارد هولبروک، فرستاده آمریکا در منطقه، به بی بی سی گفت که جذب این گونه افراد تاکنون مورد غفلت قرار گرفته است.

دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا نیز گفته است که گفتگو با اعضای میانه رو طالبان می تواند به ثبات افغانستان کمک کند.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز با لحنی آشتی جویانه نسبت به آن دسته از نیروهای طالبان که آماده نفی خشونت باشند سخن گفته است.

وی که در انتخابات 20 اوت ریاست جمهوری رقابت می کند گفت: "اگر آنها اظهار ندامت و پشیمانی کنند و به طور علنی چنین کنند، در آن صورت برای خاطر صلح... من خیلی مایل خواهم بود با آنها گفتگو کنم."

همزمان مقام های بریتانیایی تایید کرده اند که اولین مرحله از عملیات تحت فرماندهی بریتانیا در جنوب افغانستان پایان یافته است.

وزارت دفاع بریتانیا گفت که نیروهای ناتو اکنون بر حفظ مناطقی که در ولایت هلمند از کنترل طالبان خارج کرده اند تمرکز خواهند کرد.

روز دوشنبه دو سرباز دیگر بریتانیایی در حوادث جداگانه کشته شدند که شمار تلفات نیروهای بریتانیایی در عملیات اخیر را به 11 نفر می رساند.

تفنگداران دریایی آمریکا نیز در ماه جاری عملیات تهاجمی جداگانه ای برای بیرون راندن پیکارجویان از هلمند انجام دادند.

'فشار شدید'

ریچارد هولبروک در گفتگو با بی بی سی گفت که منابع مالی طالبان به طور جدی تضعیف شده و آنها "تحت فشار شدیدی" هستند.

اما فرستاده آمریکا در امور افغانستان و پاکستان گفت که اولویت تازه این است که تعداد بیشتری از نیروهای طالبان جذب فرآیند سیاسی شوند.

وی گفت: "در جامعه افغانستان برای همه کسانی که در کنار طالبان می جنگند اما القاعده و متحدان افراطی آن را قبول ندارند، جای کافی وجود دارد... تا وارد فرآیند سیاسی شوند."

وی افزود که کلیه نامزدهای ممتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان موافقند که در این زمینه غفلت شده است.

اظهارات وی منعکس کننده سخنان وزیر خارجه بریتانیا در مقر ناتو در بروکسل است.

Image caption وزیر خارجه بریتانیا می گوید دولت آینده افغانستان باید روابط با همسایگانش را تقویت کند

دیوید میلیبند در سخنان خود خواستار تغییر در استراتژی افغانستان شد و دولت این کشور را ترغیب کرد با اعضای میانه روی طالبان گفتگو کند.

آقای میلیبند گفت برای تضمین آینده افغانستان، باید یک ائتلاف سیاسی از جمله شامل شورشیان کنونی تشکیل شود.

وزیر خارجه بریتانیا گفت شورشیانی که به طور کلی از آنان به عنوان طالبان یاد می شود، در حقیقت یک رشته گروه های پیچیده تری هستند و باید بعضی از این گروه ها را متمایز کرده و آنان را در سیاست افغانستان مجددا ادغام کرد و در برخی موارد در دولت های محلی یا مرکزی نقشی به آنان واگزار نمود.

آقای میلیبند گفت نیروهای بین المللی و نیز افغان باید از مردم در برابر ارعاب طالبان محافظت کنند و پس از انتخابات آینده، دولت جدید افغانستان باید روابط با همسایگانش را تقویت کند.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین از اعضای پیمان ناتو خواست در مسئولیت ها و سنگینی بار مناقشه افغانستان، سهیم شوند.

دیوید میلیبند گفت ارتش بریتانیا در جنگ با طالبان در جنوب افغانستان تلفات سنگینی داده است ولی در عین حال در برقراری امنیت برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور، موفقیت زیادی داشته است.

وی افزود هدف های بریتانیا از ماموریتش در افغانستان روشن است ولی اذعان کرد که مردم می خواهند بدانند آیا بریتانیا موفق خواهد شد یا نه.

موافقت طالبان با آتش بس

در تحولی دیگر، دولت افغانستان می گوید طالبان با آتش بس در یک ولایت موافقت کرده اند تا انتخابات ریاست جمهوری این کشور در آرامش برگزار شود.

یک سخنگوی ریاست جموری گفت توافق آتش بس به ولایت بادغیس در شمال غرب افغانستان مربوط می شود.

طالبان اظهار نظری در این باره نکرده اند.

مطالب مرتبط