طالبان آتش بس با دولت افغانستان را تکذیب کردند

طالبان
Image caption طالبان خبر آتش بس در بادغیس را بی اساس دانسته

طالبان گزارشها در مورد توافق آتش با دولت افغانستان در یک ولایت شمال غربی این کشور را تکذیب کرده اند.

روز گذشته، دولت افغانستان اعلام کرد که میان نیروهای حکومتی و گروه طالبان در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس آتش بس برقرار شده است.

یک سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت که این توافقات با پا در میانی بزرگان محلی حاصل شده و طالبان تعهد کرده اند که مراکز رای دهی را در انتخابات پیش رو، مورد حمله قرار نخواهند داد و با برنامه های بازسازی در این منطقه نیز مخالفتی نخواهند کرد.

اما ساعاتی پس از انتشار این خبر، یک سخنگوی طالبان آن را بی اساس خواند.

این سخنگوی طالبان به بی بی سی گفت در حالی که جنگ در سایر مناطق افغانستان جریان دارد، آتش بس تنها در یک ولسوالی عملی نیست.

سخنگوی طالبان گفت که آنها به مخالفت خود با دولت افغانستان ادامه خواهند داد.

'ائتلاف سیاسی'

این درحالیست که مقام های ارشد بریتانیایی و آمریکایی، روی گفتگو با طالبان میانه رو و تشویق آنان به ترک مخالفت های مسلحانه در افغانستان تاکید کرده اند.

دیوید ملیبند، وزیر خارجه بریتانیا در سخنانی در مقر ناتو در بروکسل گفت که برای تضمین آینده افغانستان، باید یک اتئلاف سیاسی از جمله شامل شورشیان کنونی تشکیل شود.

ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان نیز در یک گفتگوی تازه با بی بی سی گفت که جذب افراد میانه رو طالبان به فرایند سیاسی، مورد غفلت قرار گرفته است.

آقای هولبروک گفت که منابع مالی طالبان به طور جدی تضعیف شده و آنها "تحت فشار شدیدی" هستند، اما او افزود اولویت تازه این است که تعداد بیشتری از نیروهای طالبان جذب فرآیند سیاسی شوند.

وی گفت: "در جامعه افغانستان برای همه کسانی که در کنار طالبان می جنگند اما القاعده و متحدان افراطی آن را قبول ندارند، جای کافی وجود دارد تا وارد فرآیند سیاسی شوند."

افغانستان در فاصله کمتر از یک ماه، شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی خود است.

اما نا امنی و هشدار طالبان به اخلال این برنامه، از چالش های اساسی در مورد برگزاری انتخابات است.

در حالی که از مذاکره و آشتی با گروه طالبان حرف زده می شود، هم اکنون نیروهای بریتانیایی و آمریکایی، مشغول یکی از بزرگترین عملیات های نظامی در جنوب افغانستان هستند تا زمینه ها برای برگزاری انتخابات در این مناطق فراهم شود.

مطالب مرتبط