استفاده از ملیشه های قومی برای امنیت انتخابات افغانستان

شبه نظامیان افغان (عکس از آرشیو)
Image caption شبه نظامیان افغان (عکس از آرشیو)

وزارت داخله (کشور) افغانستان می گوید در نظر دارد از ملیشه ها/ شبه نظامیان قومی برای تامین امنیت انتخابات استفاده کند.

هیاتی از وزارت داخله افغانستان به منظور بررسی راه های عملی این طرح، به ولایت خوست در شرق افغانستان رفته و با بزرگان قومی در آنجا دیدار کرده است.

مقام های افغان می گویند، برای افرادی که در این برنامه شرکت کرده و در همکاری با نیروهای امنیتی افغانستان در تامین امنیت انتخابات سهم بگیرند، حقوق و امتیازات مادی نیز پرداخت خواهد شد.

هنوز روشن نیست که در این برنامه، چه تعداد از جوانان محلی استخدام خواهند شد، اما مقام های دولتی می گویند، از این افراد در هر منطقه از افغانستان بر اساس نیاز به نیروی امنیتی استفاده خواهد شد.

مسئولان می گویند، رهبری امور مربوط به این نیروها را یک کمیسیون دولتی به عهده خواهد داشت.

انتخابات و نگرانی های امنیتی

دهها هزار سرباز افغان و خارجی مسئول تامین امنیت انتخابات افغانستان هستند که قرار است در بیستم آگوست برگزار شود.

شماری از متحدان بین المللی افغانستان، از جمله آمریکا، تعهد کرده اند که سربازان اضافی را نیز با هدف تامین امنیت انتخابات به افغانستان اعزام خواهند کرد.

اما با این حال، با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی، تهدیدهای امنیتی از سوی گروه طالبان نیز افزایش می یابد.

گردهمایی های انتخاباتی از سوی افراد مسلح مورد حمله قرار گرفته و مسئولان ستادهای انتخاباتی نامزدها نیز در بخشهای مختلف افغانستان هدف تیراندازی قرار گرفته اند.

طالبان اخیرا با انتشار یک اعلامیه هشدار دادند که مانع از شرکت مردم در انتخابات خواهند شد و گفتند که یک روز پیش از انتخابات، راه ها را به رروی تمامی وسایط نقلیه دولتی و شخصی مسدود خواهند کرد.

اگرچه وزارت داخله افغانستان این اعلامیه را تنها یک ابزار تبلیغاتی گروه طالبان خواند و گفت که نیروهای امنیتی قادر به تامین امنیت انتخابات هستند، اما به نظر می رسد مسئولان امنیتی افغانستان تلاش دارند هر راه ممکن را برای تامین هر چه بهتر امنیت انتخابات بررسی کنند.

طرح استفاده از شبه نظامیان قومی برای تامین امنیت، در گذشته نیز در افغانستان اجر شده است اما این برنامه برای بسیاری از منتقدان، سوال برانگیز بوده است.

منتقدان از این نگران هستند که با توجه به موجودیت دشمنی های شخصی و خانوادگی در افغانستان و عدم نظارت درست بر استفاده از سلاح، مسلح کردن گروه های قومی در افغانستان می تواند پیامدهای منفی داشته باشد.

در شماری از مناطق افغانستان، نیروی مسلحی به نام "اربکی" فعال است که از جوانان محل و شبه نظامیان قومی تشکیل شده و در بسیاری موارد، در عدم حضور نیروهای امنیتی، مسئولیت تامین امنیت مناطق خود را به عهده دارند.