معاون کرزی در انتخابات جریمه نقدی شد

کریم خلیلی
Image caption آقای خلیلی در انتخابات دوم نیز به عنوان معاون آقای کرزی معرفی شده است

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در افغانستان، محمد کریم خلیلی، معاون دوم حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری را جریمه نقدی کرده است.

مسئولان این کمیسیون می گویند، این جریمه به دلیل "سوءاستفاده" آقای خلیلی از امکانات دولتی در برنامه های انتخاباتی وضع شده است.

علاوه بر آقای خلیلی، مسئولان کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، شماری دیگر از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و معاونان آنها را نیز جریمه نقدی کرده است.

شکایات علیه این نامزدها، عمدتا عدم ارایه گزارشهای مالی شان به کمیسیون انتخابات و سوءاستفاده از منابع دولتی به نفع یک نامزد مشخص بوده است.

فهیم حکیم، از اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می گوید از آغاز برنامه مبارزات انتخاباتی در افغانستان حدود 370 مورد شکایت علیه نامزدهای ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی دریافت کرده اند که شماری از این شکایات، هنوز مورد بررسی قرار دارند.

'تسهیلات نابرابر'

آقای حکیم می گوید، چندین مورد شکایت علیه کریم خلیلی، معاون دوم آقای کرزی در انتخابات مطرح بوده و یکی از آنها استفاده از هلی کوپتر دولتی در مبارزات انتخاباتی آقای کرزی در ولایت بغلان بوده است.

آقای حکیم می گوید: "کمیسیون شکایات انتخاباتی دریافت که استفاده از هلی کوپترهای دولتی در ولایت بغلان به منظور مبارزات انتخاباتی که خود آقای خلیلی هم در جواب خود ارایه کردند، خارج از چارچوب تفاهم شده ای بود که بین وزارت دفاع و کمیسیون مستقل انتخابات نافذ بود."

او افزود: "باید این تسهیلات به شکل مساویانه به تمام نامزدها ارایه می شد که متاسفانه در این قسمت نشان می داد که این تسهیلات برای نامزدهای دیگر فراهم نبوده است."

آقای حکیم گفت که آقای خلیلی در این مورد مشخص هفتاد و پنج هزار افغانی جریمه نقدی شده است.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، همچنین معاون اول سید جلال کریم را به دلیل عدم استعفای به موقع از پست دولتی اش زمانی که به عنوان معاون آقای کریم ثبت نام کرده بود، چهل هزار افغانی جریمه کرده است.

این معاون آقای جلال به گفته کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، معاون والی بغلان بوده و در زمان تعیین شده، از پست دولتی خود استعفا نداده بود.

فهیم حکیم، همچنین گفت که مسئولان ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله، دیگر نامزد ریاست جمهوری در ولایت خوست نیز به دلیل نصب پوسترهای انتخاباتی آقای عبدالله روی پوسترهای که قبلا به منظور آگاهی از برنامه مایه کوبی فلج کودکان نصب شده بود، پنج هزار افغانی جریمه نقدی شده اند.

آقای حکیم گفت که روند دریافت شکایات علیه نامزدهای انتخابات ادامه دارد و هشدار داد که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در آینده روشهای جدی تری را در برابر نامزدهای که از اصول انتخاباتی تخطی کرده باشند، اتخاذ خواهد کرد.

مطالب مرتبط