پایان مبارزات انتخاباتی دو روز قبل از انتخابات

پوسترهای انتخاباتی
Image caption پوسترهای انتخاباتی

امروز آخرین روز مبارزات انتخاباتی افغانستان است و هر نوع تبلیغ به نفع نامزدهای انتخابات، تا ساعت دوازده شب (دوشنبه، ۲۶ اسد/مرداد) رسما به پایان می رسد.

براساس قانون انتخابات، چهل و هشت ساعت قبل از برگزاری انتخابات، هیچ نامزدی حق تبلیغات به نفع خود را ندارد و رسانه ها نیز در دو روز مانده به انتخابات، موظف اند به نفع و یا ضرر هیچ نامزدی گزارش ندهند.

از ۲۶ جوزا یعنی دو ماه پیش عملا مبارزات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در افغانستان آغاز شده بود.

در این مدت نامزدهای ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی فرصت داشتند تا با ارایه برنامه های خود به جلب حمایت مردم در انتخابات پیش رو بپردازند.

زمان و امکانات بیشتر

خلاف پنج سال پیش که نخستین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار شد، نامزدهای انتخابات دوم مدت زمان بیشتر و امکانات تبلیغاتی گسترده تری در اختیار داشتند.

نامزدهای ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در این مدت فرصت داشتند تا با استفاده از ابزارهای مدرنی چون رسانه ها، مناظره های تلویزیونی، ایجاد سایت های انترنیتی و ابزارهای سنتی چون گردهمایی ها، دیدارهای شخصی و مهمانی ها، برنامه های خود را به میان مردم ببرند.

براساس گزارش کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، حامد کرزی و عبدالله عبدالله، در میان نامزدهای ریاست جمهوری بیشترین مصارف را داشته اند و رمضان بشر دوست و بشیر بیژن، دیگر نامزدهای ریاست جمهوری، کمترین مصارف را در دوران مبارزات انتخاباتی خود به ثبت رسانده اند.

تخلفات انتخاباتی

تخلفات انتخاباتی از مسایلی است که در جریان مبارزات نامزدها برخی نمونه های آن گزارش شده است.

کریم خلیلی، معاون حامد کرزی در انتخابات ۲۹ اسد به دلیل استفاده از امکانات دولتی در مبارزات انتخاباتی، از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایات کمیسیون برگزاری انتخابات جریمه نقدی شد.

شماری دیگر از معاونان نامزدهای انتخابات نیز به دلایل مختلف از سوی این کمیسیون جریمه نقدی شدند.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) در گزارشی از ۷۵ مورد تخلفات بسیار آشکار انتخاباتی خبر داده است.

براساس گزارش این بنیاد، در ۲۷ مورد این تخلفات مربوط به نامزدهای شورای ولایتی است، و ۴۸ مورد دیگر آن به چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری مربوط می شود.

'کمپاین بسیار خوب'

ولی با این حال، نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان، هر چند تخلفات در جریان مبارزات انتخاباتی را رد نمی کند ولی می گوید این روند با موفقیت انجام شده است.

آقای نور می گوید: "برخی نواقص هم در جریان کمپاین وجود داشت و برخی تخطی ها از سوی شماری از نامزدها دیده شده است، ولی به شکل مجموعی گفته می توانم که کمپاین به بسیار خوبی انجام شد، به این معنا که اکثر نامزدها موفق شدند برنامه ها و خط مشی خود را به مردم برسانند."

او می افزاید: "برخی تخطی های کوچک هم وجود داشت به گونه مثال برخی نامزدها پوسترهای خود را روی پوسترهای دیگر نامزدها نصب کردند و یا هم از امکانات دولتی استفاده کردند."

در جریان مبارزات انتخاباتی، یازده نامزد ریاست جمهوری به نفع نامزدهای دیگر کنار رفتند و به این صورت، فهرست چهل و یک نفری نامزدهای ریاست جمهوری افغانستان، به سی تن کاهش یافت.

مطالب مرتبط