اعلامیه جدید حکمتیار در مورد انتخابات

گلبدین حکمتیار

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی درآستانه برگزاری انتخابات اعلامیه ای منتشر کرده است. در این اعلامیه موضع آقای حکمتیار نسبت به گذشته ملایم تر به نظر می رسد و برعکس طالبان سخنی از تحریم انتخابات به میان نیامده است.

اين اظهارات گلبدين حکمتيار به عنوان بيانيه ای قبل از انتخابات منتشر شده است . انتخاباتی که اقاى حکمتيار آن را نمايش خنده آورى خوانده است .

اما اقاى حکمتيار بر خلاف طالبان انتخابات شرکت کننده گان انتخابات و رای دهندگان را تهديد نمي کند. و مخاطب او نیز بیشتر آمریکا قدرت های بزگ و جامعه جهانی است.

گلبدين حکمتيار در بيانيه دو صفحه اى خود به سه مساله اشاره ميکند:

یک _ رهبر حزب اسلامی مانند گذشته تقاضاى خروج نيروهاى بين المللى از افغانستان را تکرار در اعلامیه جدیدش تکرار کرده است. اما این اعلامیه مي افزايد که براى خروج سربازان خارجى بايد به گفته او جدول زمانی معقولی مشخص شود.

ظاهرآ اين نشاني است از نرمش در موضع او که قبلا به خروج فوری و بدون قید و شرط نیروهای بین المللی تاکید می کرد.

گلبدين حکمتيار که خودش یکی از گره های عمده درگیر جنگ را رهبری می کند در این اعلامیه اش گفته است اگر نيروهاى خارجى به دنبال یافتن راه خروج به تعبیر او"باعزت" از افغانستان هستند. او آماده است تا با آنان در اين زمينه کمک کند.

دوم_ دومین نکته مهم اعلامیه اخیر آقای حکمتیار تشکیل یک دولت انتقالی و به دنبال آن برگزاری انتخابات است. طرحی که آقای حکمتیار آن را در زمان حضور نیروهای شوروی و دولت تحت حمایت این نیروها نیز بارها مطرح می کرد. در زمان مجاهدین نیز آقای حکمتیار طرح مشابهی داشت.

سومین نکته اعلامیه ای آقای حکمتیار اشاراتی است که او به جنبه بین المللی و منطقه ای جنگ افغانستان دارد. گلبدین حکمتیار می گوید افغانستان براى اروپا هيچ گونه خطری را ايجاد نه کرده بلکه سياستمداران اروپا براى خشنود کردن واشنگتن کار مي کنند.

گلبدين حکمتيار په لحن طعنه آميز به غرب مي گويد که فوايد قربانيهاىی که در افغانستان مي دهند و پولی که در اين کشور به مصرف مي رسانند به رقيبان محلى و بين المللى شان مي رسد.

رهبر حزب اسلامى در شمار رقيبان غرب تنها از ايران نام مي برد . او ايران را متهم مي کند که از يک سو در افغانستان گرو هاى شعيه را تشويق به حمايت از کرزى مي کند و از سوى ديگر به گروه های مخالف کرزى پول مي دهد.

به طور کلى اقاى حکمتيار نسبت به گذشته در مقابل غرب لحن ملایم تری دارد و غرب را تشويق مي کند که اگر نيرو هاى خود را از افغانستان خارج کند در اين کشور جنگی نخواهد بود و به گفته آقای حکمتیار رقبای منطقه ای غرب در افغانستان پیروز نخواهند شد.

اگرچه در این اعلامیه آقای حکمتیار در مورد اینکه از جنگ دست خواهد کشید یا نه؟ چیزی نمی گوید اما آنچه در این اعلامیه به وضوح دیده می شود این است که آقای حکمتیار امکان مصالحه و گفتگو را رد نمی کند.

مطالب مرتبط