نتایج 48 درصد آراء انتخابات افغانستان اعلام شد

حامد کرزی
Image caption حامد کرزی فاصله اش را با عبدالله عبد الله رقیب اصلی اش بیشتر کرده است

کمیسیون انتخابات افغانستان نتایج 48 درصد از آراء شمرده شده را اعلام کرده است.

بر اساس نتایج تازه اعلام شده، حامد کرزی، رئیس جمهوری و نامزد انتخابات همچنان در صدر قرار دارد و عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه در مقام دوم است. همچنین رمضان بشردوست، وزیر پیشین برنامه ریزی و عضو مجلس نمایندگان نفر سوم است.

بر اساس این نتایج، آقای کرزی فاصله خود با رقیب اصلی اش، آقای عبدالله را بیشتر کرده است. از سه میلیون آرای شمرده شده آرای آقای کرزی به بیشتر از یک میلیون و ۳۱۷ هزار (۴۵.۸ درصد)، آرای آقای عبدالله بیشتر از ۹۵۴ هزار (۳۳.۲ درصد) و آرای رمضان بشردوست به ۳۵۹ هزار (۱۲.۵ درصد) رسیده است.

بر اساس این آمار، درصدی آرای آقای بشردوست هم نسبت به روزهای گذشته بیشتر شده است.

داوود علی نجفی رئیس دارالانشا/دبیر خانه کمیسیون انتخابات گفت آرایی که اعلام شده، مربوط به مراکزی است که شکایتی در مورد آنها وجود ندارد.

آقای نجفی همچنین گفت تا حال تقریباً همه صندوقهای رای گیری به مرکز کمیسیون انتخابات در کابل رسیده و شمار کمی که باقی مانده فردا روند انتقال آنها تکمیل خواهد شد.

بر اساس آرای اعلام شده، آقای عبدالله در چند ولایت شمالی، از جمله بدخشان، تخار، قندوز، بغلان، سمنگان، بلخ، پروان، پنجشیر، کاپیسا و غور نفر اول است. رمضان بشردوست در ولایت های دایکندی، غزنی و بامیان پیشتاز است و حامد کرزی در بیشتر ولایت های دیگر در مقام اول قرار دارد.

Image caption آقای عبدالله گفته است که انتخابات با تقلب گسترده همراه بوده است

بقیه آرا در روزهای آینده اعلام خواهد شد. اما نتایج نهایی پس از رسیدگی به شکایات انتخاباتی بیست و ششم تا آخر ماه سنبله/شهریور اعلام خواهد شد.

این در حالی است که شماری از نامزدها، از جمله عبدالله عبدالله، گفته است که انتخابات با "تقلب" گسترده همراه بوده است و صندوهای رای در برخی مراکز رایگیری با آرای "تقلبی" پر شده است.

آقای عبدالله در روزهای نخست پس از انتخابات اعلام کرد که اگر تقلب نمی شد، او در انتخابات پیشتاز انتخابات بود. او ستاد انتخاباتی آقای کرزی را متهم کرده که در برخی موارد صندوقهای رایگیری را دست کاری کرده است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفته است که شکایات خود را از مجاری قانونی پی گیری خواهد کرد. اگر چه پیش از این نگرانی هایی وجود داشت که اگر نامزدهای انتخابات نتایج آن نپذیرند، ممکن است به اعتراضهای گسترده خیابانی روی آورند.

کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی اخیراً اعلام کرده است که از نزدیک به دو هزار شکایتی که به این کمیسیون رسیده، بیش از پنجصد مورد آن "جدی" است و نیاز به رسیدگی دقیق دارد.

بر اساس آرایی که تا حال اعلام شده است، هیچ یک از نامزدها نتوانسته است که مقدار آرای لازم برای پیروزی را به دست آورد. برای برنده شدن در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به پنجاه و یک در صد رای نیاز است.

اگر هیچ یک از نامزدها نتوانند این مقدار آرا را به دست آورد، دور دوم انتخابات با شرکت دو نامزدی که آرای بیشتری به دست آورده اند، برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط