فرمانده ناتو از محل حمله هوایی در قندوز دیدن کرد

Image caption ژنرال مک کریستال (وسط) محل حمله هوایی را بررسی کرد

فرمانده ناتو در افغانستان از محل حمله به دو تانکر نفتکش ربوده شده توسط طالبان در ولایت قندوز، در شمال این کشور دیدن کرده است.

ژنرال استانلی مک کریستال پس از آن از محل حادثه دیدن کرد که گزارشهایی مبنی بر وجود غیرنظامیان در میان کشته شدگان این حادثه منتشر شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از محمد عمر، والی قندوز گزارش داد که از جمع کشته شدگان شش نفر غیرنظامی بودند و یک نفر از این غیرنظامیان نیز کودک بود.

ژنرال مک کریستال جلوگیری از تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان را در اولویت برنامه های خود قرار داده است.

یک گروه تحقیق ناتو هم از محل حمله هوایی در نزدیکی رودخانه قندوز، در شمال افغانستان دیدن کرده است.

این گروه ۱۰ نفری به رهبری دریادار آمریکایی، گرگوری اسمیت پیش از این از بیمارستان شهر قندوز، جایی که برخی از افراد زخمی تحت درمان قرار گرفته اند، دیدن کرده بود.

آقای اسمیت گفت که تا کنون جزئیات تایید شده کمی در این مورد به دست آمده است. او گفت: "دو کامیون مواد سوختی در کناره شنی رودخانه مورد حمله قرار گرفته است. آن جا دو بمب پرتاپ شده است."

دریادار اسمیت افزود: "احساس این بود که این جا شورشیان بودند، اما باید دریابیم که آن جا واقعاً چه اتفاق افتاده است. ما در واقع تلاش می کنیم بدانیم، بفهمیم و داریم می شنویم."

بر اساس اعلامیه ای که از تلویزیون دولتی افغانستان پخش شد، ژنرال مک کریستال وعده داده است که این حمله هوایی مورد تحقیق کامل قرار خواهد گرفت. او گفته است: "برای من به عنوان فرمانده نیروهای بین المللی یاری امنیتی، آیساف، چیزی مهمتر از امنیت و محافظت مردم افغانستان نیست." "من کشته و زخمی شدن احتمالی افغانهای بیگناه را بسیار جدی می گیرم."

Image caption محل حادثه در کنار رودخانه قندوز

از سوی دیگر، وزیر دفاع آلمان از صادر کردن دستور این حمله هوایی توسط نیروهای کشورش دفاع کرده است. فرانز یوزف یونگ گفت این دو تانکر نفت خطر قابل توجهی را متوجه سربازان آلمانی کرده بود که در نزدیک آن جا مستقر بودند.

حمله ناتو در هفت کیلومتری جنوب غرب شهر قندوز بامداد روز جمعه، ۱۳ سنبله/شهریور، روی داد.

نیروهای آلمانی گفته اند که این تانکرها در حال انتقال سوخت برای نیروهای ناتو از تاجیکستان به کابل بودند.

شاهدان عینی گفته اند که یکی از تانکرها در رودخانه قندوز گیر مانده بود و شورشیان به روستاییان گفتند که نفت آن را برای استفاده در خانه های خود ببرند. حمله هوایی در همان نقطه صورت گرفت. شمار تلفات هنوز مشخص نشده است. در گزارشها شمار تلفات از ۵۶ تا ۹۰ تن آمده است.

برنارد کوشنر، وزیر خارجه فرانسه گفته است که این حمله "یک اشتباه بزرگ" بود. آقای کوشنر گفته است غرب باید "با افغانها باید کار کند، نه این که آنها را بمباران کند."

مطالب مرتبط