20 کشته و 13 مجروح در جنوب و شرق افغانستان

Image caption قندوز اخیراً شاهد حوادث مرگباری بوده است

نیروهای ناتو در افغانستان می گویند شماری از شورشیان را در ولایت قندوز، در شمال این کشور کشته اند.

ناتو با انتشار اعلامیه ای گفته است که این شورشیان در یک مجتمع مسکونی در شمال شرق شهر قندوز، مرکز این ولایت جابجا شده بودند.

در اعلامیه ناتو شمار کشته شدگان مشخص نشده، اما گفته شده است که این افراد در پی عملیات جستجوی نیروهای مشترک ناتو و افغان، هنگام فرار از محل کشته شدند.

ناتو می گوید شماری دیگر در این عملیات دستگیر شدند. در اعلامیه ناتو شمار افراد بازداشت شده هم مشخص نشده است.

بر اساس این اعلامیه، این عملیات برای جستجوی افرادی به راه انداخته شد که ناتو آنها را فرماندهان طالبان، ستیزه جویان خارجی و بمبگذاران انتحاری خوانده است.

ناتو در اعلامیه خود توضیح نداده است که این افراد شامل افراد کشته و بازداشت شده هستند یا نه.

در اعلامیه ناتو همچنین آمده است که از مجتمع مسکونی که این افراد در آن جابجا شده بودند، یک خودروی مملو از مین های ضد نفر، بمب های کنار جادی ای و مقداری سلاح و تجهیزات نظامی به دست آمد.

بر اساس یک خبر دیگر ملک جمعه خان، ولسوال/فرماندار منطقه "امام صاحب" در ولایت قندوز گفته است که در پی حمله طالبان به یک پاسگاه پلیس، یک مامور پلیس کشته شد و مهاجمان شش مامور پلیس را با خود بردند.

ملک جمعه خان گفت طالبان شب گذشته به این پاسگاه حمله کردند.

اما طالبان گفته اند که آنان در پی این حمله شش پلیس را کشتند و دو پلیس دیگر را با خود بردند.

انفجار در قندهار، ارزگان و خوست

از سوی دیگر، وزارت داخله/کشور افغانستان با انتشار دو خبرنامه تائید کرده است که در سه انفجار جداگانه در ولایت های قندهار، خوست و ارزگان دست کم ۲۰ غیرنظامی کشته و ۱۳ تن دیگر زخمی شدند.

بر اساس خبرنامه های این وزارت، این انفجارها روز جمعه ۲۰ سنبله/شهریور روی داد و قربانیان این انفجارها همه غیرنظامی هستند.

وزارت داخله گفته که انفجار ارزگان عصر روز جمعه در ولسوالی "چوره" زمانی روی داد که یک خودروی غیرنظامی با یک بمب جاسازی شده در کنار جاده برخورد کرد. به گفته وزارت داخله، این انفجار ۱۴ کشته و دو زخمی بجا گذاشت.

وزارت داخله همچنین گفته است که انفجار قندهار هم در پی برخورد یک خودرو غیرنظامی با یک بمب کنار جاده ای در ولسوالی میوند، شش غیرنظامی را کشت و سه تن دیگر را زخمی کرد.

بر اساس خبرنامه وزارت داخله، حادثه خوست ناشی از انفجار مواد منفجره جاسازی شده در یک جعبه میوه بود که منجر به زخمی شدن هشت غیرنظامی شد.

مطالب مرتبط