هشدار علیه افزایش نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان

هم زمان با افزایش تلفات ارتش آمریکا در افغانستان، تعدادی از سناتورهای آمریکایی نسبت به تقویت حضور نظامی این کشور در افغانستان هشدار داده اند.

چهار سرباز آمریکایی در افغانستان از روز شنبه، 12 سپتامبر در درگیری ها با شورشیان طالبان کشته شده اند.

دو تن از آن ها در حمله طالبان به یک کاروان کمک غذایی در ولایت فراه کشته شدند.

به گفته مقام های افغان، در این درگیری که حدود هفت ساعت طول کشید، پنجاه شورشی طالبان و دوازده سرباز ارتش افغانستان نیز جان خود را از دست دادند.

هم زمان در واشنگتن، پایتخت آمریکا، تعدادی از سناتورهای بلندپایه نسبت به هرگونه افزایش نیروهای این کشور در افغانستان هشدار داده اند.

بنا بر دستور باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، این کشور تا پایان سال میلادی جاری نیروهایش در افغانستان را به حداقل 68 هزار نفر افزایش خواهد داد.

با این همه، در هفته های اخیر این احتمال در آمریکا مطرح شده است که آمریکا برای مبارزه موثر با طالبان و تثبیت اوضاع افغانستان به نیروی کمکی بیشتری نیاز دارد.

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده کل نیروهای آمریکایی در افغانستان، اخیرا گزارشی جامع از اوضاع افغانستان تدوین کرده که در آن اوضاع این کشور را جدی توصیف کرده است.

گفته می شود که وی در این گزارش، صراحتا خواهان افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان نشده است اما ناظران طرح چنین درخواستی از سوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) را بعید نمی دانند.

در همین رابطه، سناتورهای دموکرات جین شیهن و دیان فاینستاین و سناتور جمهوریخواه سوزان کالینز، روز یکشنبه، 12 سپتامبر، تاکید کردند که آمریکا نباید پیش از تقویت ارتش و پلیس افغانستان نیروی بیشتری به این کشور اعزام کند.

سناتور دموکرات کارل لوین، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا، اخیرا از باراک اوباما خواست که بجای اعزام سربازان بیشتر، روند آموزش نیروهای ارتش و پلیس افغانستان را تسریع کند.

این در حالیست که سناتور فاینستاین، رئیس کمیته اطلاعات مجلس سنا، روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه سی ان ان گفت که استراتژی دولت اوباما در قبال افغانستان به اندازه کافی روشن نیست.

او صراحتا گفت که آمریکا نخواهد توانست از افغانستان کشوری دموکراتیک بسازد.

به گفته این سناتور آمریکایی، کنگره باید بداند که نیروهای آمریکایی تا چه مدت در افغانستان باقی خواهند ماند.

باراک اوباما هرچند پس از ورود به کاخ سفید دستور تقویت نیروهای آمریکا در افغانستان را صادر کرد، بارها تاکید کرده است که آمریکا در افغانستان فقط از طریق نظامی موفق نخواهد شد.

محافظه کاران در آمریکا از جمله سیاستمدارانی مانند سناتور جمهوریخواه جان مک کین، از باراک اوباما خواسته اند که حضور نظامی آمریکا در افغانستان را تقویت کند و تسلیم فشارهای اعضای حزب دموکرات نشود.

مطالب مرتبط