ناتو از منطقه 'برگ متال' در شرق افغانستان خارج شد

سربازان ناتو در افغانستان
Image caption ناتو حدود شصت و پنج هزار سرباز در افغانستان دارد

سازمان پبمان آتلانتیک شمالی، ناتو، اعلام کرده که سربازان خود را از منطقه ناآرام برگ متال در ولایت نورستان در شرق افغانستان بیرون کرده است.

نیروهای ناتو حدود دو ماه پیش پس از آن که طالبان به برگ متال نفوذ کردند، وارد این منطقه شدند.

یک سخنگوی ناتو گفت مسئولیت تامین امنیت این منطقه در مشورت با جمال الدین بدر، والی نورستان به پلیس ملی افغانستان سپرده شده است.

آقای بدر به بی بی سی گفت نیروهای ناتو برای بازپس گیری ولسوالی/فرمانداری برگ متال از دست طالبان به این منطقه رفته بودند و ماموریت دراز مدت در آن جا نداشتند.

والی نورستان گفت که در حال حاضر حدود ۳۰۰ پلیس برای تامین امنیت برگ متال به آنجا اعزام شده اند.

آقای بدر گفت: "به دلیل حضور افراد مسلح در منطقه کامدیش ولسوالی برگ متال، راه بسته بود و مسئولان دولتی نمی توانستند از این راه به مرکز ولایت/ استان بروند. نیروهای آیساف برای بیرون کردن افراد مسلح از این منطقه با ما بسیار همکاری کردند. حالا در آن جا صد مامور پلیس ملی و دو صد مامور پلیس مرزی مستقر شده اند."

او افزود: "ببینیم در آینده چه می شود، پلیس به تنهایی می تواند امنیت منطقه را تامین کند."

برگ متال از مناطق مرزی ولایت نورستان است که با پاکستان مرز مشترک دارد. مقام های افغان پیش از این هم بارها گفته بودند که شورشیان از مرز مشترک رفت و آمد می کنند.

اما طالبان گفته اند که نیروهای بین المللی در پی یک نبرد سنگین، برگ متال را ترک کردند. آنها همچنین مدعی اند که شماری از ماموران پلیس را دستگیر کرده اند، ولی مقام های دولتی این ادعای طالبان را "تبلیغات صرف" خوانده اند.

سربازان تحت امر ناتو در حالی ولسوالی برگ متال را ترک می کنند که شماری از مقام های غربی در باره امنیت افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

دو فرمانده ارشد ارتش آمریکا و بریتانیا اخیراً اوضاع افغانستان را وخیم توصیف کردند. همچنین سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا پس از کشته شدن شش سرباز کشورش در کابل، خواستار خروج نیروهای بین المللی از افغانستان شد.

اما یک سخنگوی دولت افغانستان وخامت اوضاع امنیتی کشورش را به "اشتباه های جامعه بین المللی" در این کشور نسبت داد. او بر تقویت و تجهیز نیروهای افغان برای تامین امنیت درازمدت در افغانستان تاکید کرد.

مطالب مرتبط