اوباما: بر اساس مصالح سیاسی درباره افغانستان تصمیم نمی گیرم

Image caption اوباما می گوید سربازان آمریکایی را بی جهت در معرض خطر قرار نخواهد داد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که برای خروج نیروهای کشورش از افغانستان موعد مشخصی مد نظر ندارد، اما حضور نظامی آمریکا در افغانستان نامحدود نیز نخواهد بود.

کنگره آمریکا که تحت کنترل حزب باراک اوباما یعنی حزب دموکرات است، اعزام سربازان بیشتر به افغانستان را غیر ضروری می داند.

باراک اوباما روز یکشنبه (20 سپتامبر) تاکید کرد که در مورد جنگ افغانستان بر اساس مصالح سیاسی کوتاه مدت تصمیم نخواهد گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا پس از ورود به کاخ سفید دستور اعزام تدریجی 21 هزار نیروی کمکی به افغانستان را با هدف تامین امنیت انتخابات این کشور صادر کرد.

با این همه، باراک اوباما در مصاحبه روز یکشنبه اش با شبکه ای بی سی آمریکا، خود را در زمره افرادی دانست که تردید دارند اعزام نیروی بیشتر به افغانستان به شکست القاعده کمکی خواهد کرد.

باراک اوباما گفت که اگر این موضوع به او ثابت شود، او با اعزام سربازان بیشتر موافقت خواهد کرد.

انتظار می رود که ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده کل نیروهای آمریکایی در افغانستان، به زودی درخواست اعزام هزاران نیروی کمکی به افغانستان را مطرح کند.

او در همین رابطه، گزارشی جامع از اوضاع افغانستان به کاخ سفید و کنگره تسلیم خواهد کرد.

باراک اوباما روز یکشنبه (20 سپتامبر) در مصاحبه با شبکه ای بی سی گفت که هنوز درخواست اعزام نیروی بیشتر به افغانستان را دریافت نکرده است.

او تاکید کرد که آمریکا پیش از اختصاص منابع بیشتر به افغانستان باید اطمینان پیدا کند که استراتژی درستی را در قبال افغانستان اتخاذ کرده است.

Image caption تا پایان سال 2009 میلادی، آمریکا حدود 68 هزار سرباز در افغانستان خواهد داشت

این در حالیست که دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، اخیرا به کنگره آمریکا گفته بود که احتمالا به هزاران نیروهای بیشتر برای شکست طالبان و برقراری ثبات در افغانستان نیاز است.

اما مقام های ارشد حزب دموکرات در کنگره نسبت به ضرورت اعزام نیروی بیشتر به افغانستان تردید دارند.

سناتور دموکرات کارل لوین، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا، از باراک اوباما خواسته است که بجای اعزام سربازان بیشتر، روند آموزش نیروهای ارتش و پلیس افغانستان را تسریع کند.

سناتور فاینستاین، رئیس کمیته اطلاعات مجلس سنا، می گوید که استراتژی دولت اوباما در قبال افغانستان به اندازه کافی روشن نیست.

دولت اوباما هم اکنون در تلاش است که جزئیات بیشتری از استراتژی خود در قبال افغانستان و پاکستان را به کنگره تحت کنترل دموکرات ها ارائه کند.

کاخ سفید در پیش نویس سندی که به رسانه های گروهی درز کرده، هدف اصلی خود در افغانستان و پاکستان را مختل، متلاشی و نابود کردن کامل شبکه القاعده توصیف کرده است.

در این سند همچنین بر تقویت ارتش افغانستان و آموزش ارتش پاکستان برای مبارزه با شورشیان طالبان تاکید شده است.

کاخ سفید در این سند سه صفحه ای نوشته است که تا ماه مارس سال 2010 میلادی در مورد اوضاع افغانستان و پاکستان به کنگره گزارشی جامع تحویل خواهد داد.

آمریکا تا پایان سال میلادی جاری، نیروهایش در افغانستان را به حداقل 68 هزار نفر افزایش خواهد داد.

محافظه کاران در آمریکا از جمله سیاستمدارانی مانند سناتور جمهوریخواه جان مک کین، این تعداد نیرو را کافی نمی دانند.

آن ها از باراک اوباما خواسته اند که حضور نظامی آمریکا در افغانستان را تقویت کند و تسلیم فشارهای اعضای حزب دموکرات نشود.

مطالب مرتبط