فرمانده ارشد آمریکایی: 'افغانستان به سربازان بیشتری نیاز دارد'

ژنرال استنلی مک کرستال

فرمانده ارشد آمریکایی در افغانستان می گوید اگر تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان بیشتر نشود، ماموریت آمریکا در این کشور "احتمالا به شکست خواهد انجامید."

ژنرال ستنلی مک کرستال این اظهارات را در یک گزارش محرمانه ابراز داشته که یک نسخه از آن به دست روزنامه واشنگتن پست افتاده است.

ژنرال مک کرستال اخیرا خواستار تغییر استراتژی نظامی در افغانستان شده و گفته بود که استراتژی کنونی در این کشور ناکام بوده است.

از ماه می تا حالا، بیش از سی هزار سرباز جدید آمریکایی به افغانستان اعزام شده اند و براساس برنامه، تعداد نظامیان آمریکایی در افغانستان تا پایان امسال به شصت و هشت هزار نفر افزایش خواهد یافت.

با این حال، واشنگتن پست از ژنرال مک کرستال نقل قول کرده که گفته است: "ناکامی در بدست آوردن ابتکار عمل و وارونه کردن قدرت عمل شورشیان در یک سال (دوازده ماه آینده) - یعنی تا زمانی که ظرفیت نیروهای امنیتی افغانستان تقویت شود - این خطر را به همراه دارد که شکست شورشیان دیگر ناممکن شود."

او هشدار داده که "منابع ناکافی احتمالا به شکست منجر خواهد شد."

ژنرال مک کرستال همچنین گفته است که ناکامی در فراهم کردن منابع کافی "خطر طولانی شدن جنگ، تلفات بیشتر، هزینه های بیشتر، و از دست رفتن حمایت های سیاسی را با خود به همراه دارد."

او افزوده است: "هر کدام از این مسایل می تواند به شکست ماموریت (آمریکا در افغانستان) بیانجامد."

روزنامه واشنگتن پست نوشته که این گزارش به رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا ارایه شده است.

خبرنگاران می گویند باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ناکزیر خواهد بود روی مسئله اختصاص دادن منابع بیشتر به جنگی که براساس نظر سنجی ها، در حال از دست دادن حمایت مردم آمریکا است، بیشتر بیاندیشد.

ژنرال مک کرستال همواره خواستار یک استراتژی برای افغانستان شده که از مردم این کشور در برابر طالبان حافظت شود.

در گزارشی که ماه گذشته در میان مقامات آمریکایی و ناتو توزیع شد، ژنرال مک کرستال گفت که افغانها در حال از دست دادن اعتماد خود هستند چون مبارزه علیه طالبان، به بهبود زندگی آنها کمک نکرده است.

اما این گزارش به شکل مستقیم خواستار افزایش تعداد سربازان در افغانستان نشده بود.

مطالب مرتبط