حمله به کاروان تدارکاتی ناتو در شرق افغانستان

کاروانی از وسایط تدارکاتی
Image caption کاروان های تدارکاتی ناتو در افغانستان همواره مورد حمله شورشیان قرار گرفته است

نیروهای تحت امر ناتو در شرق افغانستان تایید کرده اند که شورشیان ۱۳ موتر/خودرو تدارکاتی این نیروها را در ولایت کنر به آتش کشیده اند.

یک سخنگوی ناتو در شرق افغانستان گفت گروهی از شورشیان در منطقه اسمار ولایت کنر این کاروان تدارکاتی را هدف حمله قرار دادند.

به گفته او، در پی این حمله یک راننده کشته و دو راننده دیگر زخمی شدند.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را به دوش گرفته است. یک منبع طالبان گفته است که یک شورشی وابسته به این گروه در این حمله زخمی شد. در همین حال حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار هم مسئولیت این حمله را به دوش گرفته است.

این کاروان در حال انتقال مواد سوخت و خوراکی نیروهای ناتو از شهر جلال آباد، در شرق افغانستان به ولسوالی/فرمانداری ناری در ولایت کنر بود.

یکی از پایگاههای نیروهای ناتو در ولایت کنر در منطقه آشوب زده ناری قرار دارد.

منطقه اسمار که این کاروان از آن جا می گذشت، پیش از این هم شاهد موارد زیادی از خشونت و درگیریهای مسلحانه، به ویژه حمله به کاروانهای تدارکاتی ناتو بوده است.

منابع محلی می گویند در دو ماه گذشته رفت و آمد از این راه تقریباً ناممکن شده بود. به گفته این منابع، ظرف این مدت حدود ۲۰ کامیون تدارکاتی ناتو در این راه از سوی شورشیان به آتش کشیده شده است.

آخرین مورد از حمله به کاروانهای تدارکاتی در شرق افغانستان، روز دوشنبه گذشته، ۲۸ سپتامبر، در ولسوالی "مروره" ولایت کنر اتفاق افتاد.

اگرچه مقامهای محلی افغان نگفتند که این کاروان مربوط به دولت بود یا ناتو، اما تایید کردند که مردان مسلح در این حمله چند کامیون را به آتش کشیدند، شش راننده را کشتند و یک راننده دیگر را با خود بردند.

حمله به کاروانهای تدارکاتی یکی از تاکتیک هایی است که شورشیان در افغانستان از آن علیه نیروهای بین المللی کار می گیرند.

شورشیان تلاش می کنند راههای تدارکاتی این نیروها را ناامن کنند و آنها را در وضعیت نامناسب تدارکاتی قرار دهند.

مطالب مرتبط