گیتس: توصیه ها به اوباما درباره افغانستان خصوصی باشد

رابرت گیتس
Image caption رابرت گیتس در گذشته رئیس سازمان سیا بود

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، همچنین تاکید کرد که کشورش برای تصمیم گیری در مورد اعزام نیروی بیشتر به افغانستان به زمان بیشتری نیاز دارد.

رابرت گیتس این سخنان را روز دوشنبه (5 اکتبر) طی نطقی در حضور نظامیان آمریکایی در واشنگتن بیان کرد.

در هفته های اخیر موضوع تقویت حضور نظامی آمریکا در افغانستان به قضیه ای جنجالی در واشنگتن تبدیل شده است.

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان، اخیرا خواهان اعزام هزاران نیروی کمکی به افغانستان شده است.

سیاستمداران محافظه کاری مانند سناتور جمهوریخواه جان مک کین و برخی از دموکرات های میانه رو و محافظه کار در کنگره با این اقدام موافقند.

اما بسیاری از اعضای بانفوذ حزب دموکرات در کنگره آمریکا از جمله سناتور کارل لوین، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا، با اعزام نیروی بیشتر به افغانستان مخالفند. او می گوید که آمریکا باید به جای اعزام نیروی بیشتر بر آموزش نیروهای ارتش و پلیس افغانستان تمرکز کند.

ژنرال مک کریستال هفته گذشته در لندن، پایتخت بریتانیا، به طور صریح استراتژی مورد نظر مخالفان را کوته فکرانه خواند و خواهان اعزام نیروی بیشتر به افغانستان شد.

وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه به طور تلویحی از اقدام ژنرال آمریکایی در طرح علنی درخواستش برای اعزام نیروی بیشتر به افغانستان انتقاد کرد.

او گفت که هرگونه توصیه به رئیس جمهوری آمریکا در مورد افغانستان باید صریح اما خصوصی باشد.

رابرت گیتس تاکید کرد که تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، درباره مرحله بعدی جنگ افغانستان یکی از مهم ترین تصمیم های دوره ریاست جمهوری او خواهد بود.

هنوز روشن نیست که رابرت گیتس که عضو حزب جمهوریخواه است چه نظری در مورد اعزام نیروی بیشتر به افغانستان دارد.

او پیشتر تعیین هرگونه ضرب الاجل برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اشتباهی استراتژیک دانسته و رد کرده بود.

این در حالیست که چهره هایی مانند جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، نیز معتقدند که آمریکا به جای اعزام نیروی بیشتر به افغانستان و تشدید درگیری ها با شورشیان طالبان، باید شبکه القاعده در حوالی مرز افغانستان و طالبان را هدف قرار دهد.

باراک اوباما در اوایل سال میلادی جاری دستور اعزام 21 هزار نیروی کمکی به افغانستان را صادر کرد.

انتظار می رود که رئیس جمهوری آمریکا پس از روشن شدن سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در مورد اعزام یا عدم اعزام نیروی بیشتر به این کشور تصمیم بگیرد.

آقای اوباما گفته است که برای خروج نیروهای کشورش از افغانستان موعد مشخصی مد نظر ندارد، اما حضور نظامی آمریکا در افغانستان نامحدود نخواهد بود.

آمریکا در حال حاضر حدود 68 هزار نیرو در افغانستان دارد.

مطالب مرتبط