افغانستان دارای کد پستی می شود

یک دفتر پست دولتی در کابل
Image caption افغانستان یکی کشورهای معدودی است که تا حال کد پستی ندارد

وزارت مخابرات افغانستان اعلام کرده که این کشور بزودی دارای کد بین المللی پستی می شود.

با این که هشتاد سال از عضویت افغانستان در اتحادیه بین المللی می گذرد، تا حال کد پستی نداشته است.

اگر چه مقامهای دولت افغانستان در سالهای اخیر چند بار اعلام کردند که این کشور دارای کد بین المللی پستی می شود.

کد پستی رمزی است که بر اساس آن نامه ها و بسته های پستی در سطح شهرها و روستاها به صورت دقیق به نشانی های مورد نظر فرستاده می شود.

افغانستان در حال حاضر با ۱۹۰ کشور عضو اتحادیه جهانی پست در جهان روابط پستی دارد. محمد یاسین رحمتی، رئیس اداره پست وزارت مخابرات افغانستان می گوید اتحادیه جهانی پست کار بر سر تعیین کد پستی افغانستان را نهایی کرده و این کشور به زودی صاحب کد پستی بین المللی خواهد شد.

رئیس اداره پست گفت خدمات پستی در افغانستان در حال پیشرفت است.

آقای رحمتی گفت: "ما خدمات بسیار جدید را با استفاده از تکنولوژی جدید ارائه می کنیم. حالا ما تمام ارقام و خصوصیات نامه، بسته های پستی را وارد دیتا بیس می کنیم و بعد معلومات را از طریق اینترنت قبل از فرستادن بسته به دفتر مرجع مربوط می فرستیم."

او افزود: "می توان گفت که خدمات پستی در افغانستان از حالت سنتی خود به طرف مدرن شدن به پیش می رود. ما گام های نخستین را برداشته ایم و امیدواریم به هدف خود برسیم."

آقای رحمتی توسعه تکنولوژی و کاربرد بیشتر انترنیت را مانعی بر سر راه گسترش خدمات پستی نمی داند، اما با اشاره به کمرنگ شدن نامه نویسی در افغانستان تاکید می کند که خدمات پستی در بخش نامه نگاری تا حدی کم رنگ شده است.

Image caption با این که حدود هشتاد سال از عضویت افغانستان در اتحادیه جهانی پستی می گذرد، این کشور تا حال کد پستی ندارد

محمد نسیم، نامه رسانی در اداره پست افغانستان در باره تاثیر توسعه تکنولوژی بر خدمات پستی چنین گفت:گرچه من همین حالا نامه ای را که از آلمان آمده به این ارتمان آورده ام، چون حالا مردم از طریق اینترنت و تلفن مشکلات خود را حل می کنند، ولی نسبت به گذشته تعداد نامه هایی که از خارج مواصلت می کرد، کاهش یافته است. ولی فرستادن نامه های رسمی از یک وزارت به وزارت دیگر افزایش یافته و ما روزانه دو بار این گونه نامه ها را توزیع می کنیم."

اما رئیس اداره پست وزارت مخابرات افغانستان گفت علی رغم کمرنگ شدن فرستادن نامه از طریق پست، انتقال بسته های تجاری از طریق پست افزایش یافته که در نتیجه آن درآمد سالانه اداره پست وزارت مخابرات در ربع دوم سال جاری نسبت به سال گذشته حدود سی در صد افزایش داشته است.

در همین حال، نبود نشانی های مشخص پستی در افغانستان از مشکلاتی است که کارمندان اداره پست را در رساندن نامه ها با مشکل روبرو می کند، اما با این همه مسئولان اداره پست وزارت مخابرات می گویند آنان در این زمینه مشکلی ندارند و نامه های وارده را ظرف یک روز در داخل شهرها به نشانی مشخص شده تسلیم می کنند.

مسئولان پست دولتی می گویند، زمانی که پست از کشورهای خارجی به کابل می رسد، ظرف پنج روز به دور ترین نقطه کشور رسانده می شود.

در افغانستان، ارتباطات نوین پستی، برای اولین بار در سال ۱۸۶۰ میلادی بوجود آمد. فعالیت های پستی در دوره نادرخان سرعت بیشتر گرفت و در سال ۱۹۲۸ افغانستان به عضویت اتحادیه بین المللی پست درآمد.