کرزی: درباره 'هلی کوپترهای مشکوک' تحقیق می کنیم

حامد کرزی
Image caption حامد کرزی

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان می گوید گزارشهایی به او رسیده که نشان می دهد هلی کوپترهای ناشناخته ای ظرف ماه های اخیر سرگرم انتقال افراد مسلح به شمال افغانستان بوده است.

آقای کرزی گفت که تحقیقات جدی در این مورد جریان دارد که آیا میان نا امنی های اخیر در شمال افغانستان و رفت و آمد این هلی کوپترها رابطه ای وجود دارد یا خیر.

این اظهارات رئیس جمهوری افغانستان در جواب به سوال یک خبرنگار در جریان کنفرانس خبری او مطرح شد. آقای کرزی جزئیات بیشتری در این مورد نداد و گفت که تحقیقات در این مورد جریان دارد.

او گفت: "امروز هم یک گزارش گرفتیم که تلاشهای مشابهی در شمال غرب افغانستان هم جریان دارد."

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که شمال افغانستان اخیرا شاهد افزایش نا امنی ها و فعالیت گروه های مسلح مخالف دولت افغانستان بوده است.

شماری از راه های رفت و آمد عامه در شمال افغانستان که در گذشته از امنیت خوبی برخوردار بود، اخیرا نا امن شده است.

تروریستها؟

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در یک کنفرانس خبری در کابل گفت: "تقریبا پنج ماه می شود که چنین گزارشهایی را داریم که هلی کوپترها شب هنگام عمدتا در ولایات سمنگان، بغلان و کندوز، افراد مسلح پیاده می کند."

او افزود: "این گزارشها به شکل موثق از سوی نهادهای امنیتی به ما رسیده، تحقیقات جریان دارد که این هلی کوپترها از کیست؟ از کدام کشور خارجی است؟

آیا نا امنی های که در شمال شرق افغانستان وجود دارد، با آوردن تروریست ها از طریق این هلی کوپترها ربط دارد یا نه؟ اینها مسایلی است که هنوز تحت بررسی قرار دارد."

این اظهارات در ادامه نگرانی برخی از مقامات افغان نسبت به وضعیت امنیتی شمال افغانستان مطرح می شود.

مجلس نمایندگان افغانستان اخیرا در مورد موجودیت "حرکات مشکوک" در شمال افغانستان ابراز نگرانی کرد و عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز نگرانی مشابهی را مطرح کرده بود.

این نگرانی وجود داشته که گروه های مسلح مخالف دولت افغانستان، دامنه فعالیت خود را از جنوب به شمال این کشور گسترش می دهند؛ اما سوالی که وجود داشته این است که با وجود حضور دهها هزار سرباز افغان و خارجی در افغانستان، گروه های مخالف دولت چگونه قادر هستند دامنه فعالیت خود را به شمال نیز گسترش دهند.

به نظر می رسد اظهارات تازه رئیس جمهور کرزی در این مورد، تحلیل ناظران امور را از وضعیت امنیتی در شمال این کشور تا حدودی تغییر دهد.

مطالب مرتبط