افغانستان در مورد بازداشت پناهجویان از پاکستان توضیح خواست

پناهجویان افغان
Image caption پناهجویان افغان

وزارت خارجه افغانستان سفیر پاکستان در کابل را احضار کرده و از او در مورد گزارشهایی مبنی بر "بازداشت و لت و کوب" پناهجویان افغان در پاکستان توضیح خواسته است.

یک تلویزیون خصوصی افغانستان اخیرا تصاویری را منتشر کرد که در آن ظاهرا نظامیان پاکستانی مهاجران افغان را در این کشور مورد ضرب و شتم قرار می دهند.

سفیر پاکستان در کابل اما این گزارش را رد کرده و گفته که در این تصاویر، نظامیان پاکستانی افراد طالبان را در منطقه سوات پاکستان بازداشت می کرده اند.

براساس آمار رسمی اداره پناهندگی سازمان ملل متحد، بیش از یک و نیم میلیون افغان هنوز در پاکستان زندگی می کنند، اما گزارش های غیر رسمی حکایت از آن دارد که مجموع افغانهای ساکن پاکستان، از جمله کسانی که ثبت اداره پناهندگی سازمان ملل نیستند، از دو میلیون نفر بیشتر است.

این افراد عمدتا در اردوگاه های مهاجرین در پاکستان زندگی می کنند.

اداره پناهندگی سازمان ملل متحد و دولت افغانستان ظرف سالهای اخیر تلاش کرده اند مهاجران افغان را که در پاکستان و ایران بسر می برند، به بازگشت داوطلبانه به کشورشان تشویق کنند.

اما کمبود زمینه های کاری و کمبود سرپناه در افغانستان، باعث دلسردی این افراد در مورد بازگشت به کشورشان می شود.

مهاجران یا طالبان؟

براساس گزارش تلویزیون دولتی افغانستان، حکومت این کشور برخورد نظامیان پاکستانی با پناهجویان افغان را "مخالف اعلامیه جهانی حقوق بشر و موازین حسن همجواری" دانسته است.

وزارت خارجه افغانستان در همین زمینه، سفیر پاکستان در کابل را احضار کرده و از او در مورد تصاویری که نشان می دهد نظامیان پاکستانی در حال ضرب و شتم مهاجران افغان هستند، توضیح خواسته است.

با این حال، گزارش شده که محمد صادق، سفیر پاکستان مقیم کابل، این تصاویر را مربوط به عملیات ارتش پاکستان علیه طالبان در منطقه سوات پاکستان دانسته است.

ناظران می گویند، افراد طالبان و مردم محل در مناطق قبایلی و یا اردوگاه های مهاجران، از نظر ظاهر تفاوت های عمده ای ندارند و از این رو، اثبات اینکه این افراد طالبان بوده اند و یا مهاجران افغان، کار دشواری است.

همزمان، گزارش شده است که حدود سه صد نفر از مهاجران افغان در شهرهای پیشاور و راولپندی پاکستان، ظرف روزهای اخیر بازداشت شده اند.

از قول پلیس پاکستان گزارش شده که بازداشت این افراد به دلیل نداشتن مجوز قانونی اقامت در پاکستان صورت گرفته است.

مطالب مرتبط