تظاهرات خشونت بار در کابل علیه 'اهانت به قرآن'

پلیس ضد شورش در کابل - بیست و شش اکتوبر
Image caption پلیس ضد شورش در کابل - بیست و شش اکتوبر

تظاهرات صدها نفر در کابل در اعتراض به آنچه که اهانت سربازان آمریکایی به ارزشهای اسلامی می خوانند، به خشونت کشیده شد.

مقامات امنیتی می گویند، حداقل شانزده مامور پلیس در اثر پرتاب سنگ و چوب از سوی تظاهرکنندگان زخمی شده اند و گزارشهایی در مورد زخمی شدن برخی تظاهرکنندگان نیز منتشر شده است.

این دومین روز تظاهرات در کابل است. تظاهرکنندگان که اکثر آنها دانشجویان دانشگاه کابل هستند می گویند سربازان آمریکایی در ولایت وردک افغانستان، یک جلد قرآن را به آتش کشیده اند.

نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان گفته اند که در مورد این ادعا تحقیق کرده و آن را بی اساس یافته اند.

مقامات دولتی در ولایت وردک نیز گفته اند که این عمل از سوی سربازان آمریکایی صورت نگرفته است.

'آشوبگران'

تظاهرکنندگان در کابل روز گذشته شعارهای مرگ بر آمریکا سر دادند و آدمکی با چهره باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را به رسم اعتراض به آتش کشیدند.

اما ادامه این تظاهرات برای یک روز دیگر، به خشونت کشیده شد و تظاهرکنندگان خشمگین با نیروهای پلیس ضد شورش درگیر شدند.

پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در هوا شلیک کرده و از گاز اشک آور استفاده کردند.

Image caption پلیس ضد شورش در کابل در حال آماده کردن گاز اشک آور

ژنرال عبدالرحمان رحمان، فرمانده پلیس کابل می گوید تظاهرکنندگان با سنگ و چوب به پلیس حمله کرده و حداقل شانزده مامور پلیس را زخمی کردند.

شاهدان عینی از زخمی شدن برخی تظاهرکنندگان نیز گزارش کرده اند اما این مسئله هنوز از سوی پلیس تائید نشده است.

فرمانده پلیس کابل همچنین گفت که آنها حدود سی نفر از کسانی را که تلاش داشتند "دست به آشوب بزنند" بازداشت کرده اند، اما خبرنگاران می گویند تعداد افراد بازداشت شده از این بیشتر است.

ژنرال رحمان تاکید کرد که بخش اعظم بازداشت شدگان، کسانی هستند که هیچ رابطه ای با دانشجویان معترض نداشتند و می خواستند در لباس دانشجویان و با استفاده از تظاهرات، امنیت را بر هم بزنند.

تظاهرات ضد آمریکایی در افغانستان سابقه دارد. افغانها بارها در اعتراض به گزارشهایی در مورد اهانت سربازان خارجی به مقدسات اسلامی در کشورشان، دست به تظاهرات زده اند.

این اتهامات همواره از سوی نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان رد شده است. برخی ناظران می گویند، در مواردی گروه های مخالف دولت افغانستان برای برانگیختن روحیه ضد آمریکایی، چنین گزارشهایی را در میان مردم منتشر می کنند.

چهار سال پیش، در جریان تظاهرات گسترده در چندین شهر افغانستان در اعتراض به گزارشی در مورد اهانت سربازان آمریکایی به قرآن در زندان گوانتانامو، حدود بیست نفر در افغانستان کشته شدند.

مطالب مرتبط