اوباما به کشته شدگان جنگ افغانستان ادای احترام کرد

اوباما در پایگاه نظامی
Image caption اوباما در مراسم استقبال از اجساد قربانیان جنگ افغانستان حضور یافت

رئیس جمهوری آمریکا در مراسم استقبال از اجساد کشته شدگان جنگ افغانستان حضور یافت.

روز پنجشنبه، 29 اکتبر (7 آبان)، گزارش شد که باراک اوباما، رئیس جمهوری و فرمانده کل نیروهای مسلح آمریکا، با حضور در یک پایگاه نیروی هوایی ایالات متحده در آن کشور در مراسم بازگشت اجساد هجده شهروند آمریکایی که در افغانستان کشته شده اند شرکت کرد.

این هجده نفر، که از نفرات واحدهای نظامی و همچنین ماموران مبارزه با مواد مخدر آمریکا در افغانستان بودند، در عملیات شورشیان طالبان اوایل این هفته در آن کشور کشته شدند.

رئیس جمهوری آمریکا برای حضور در این مراسم شامگاه چهارشنبه در برنامه ای از پیش اعلام نشده عازم این پایگاه هوایی شد.

به گفته منابع نظامی آمریکا در افغانستان، ماه اکتبر سال جاری یکی از پر تلفات ترین ماه ها برای نیروهای آمریکایی از زمان حضور نظامی این کشور در افغانستان در سال 2001 بوده است.

از زمان آغاز جنگ افغانستان در سال 2001 تا کنون بیش از نهصد نظامی آمریکایی در افغانستان کشته شده اند و بیشتر این تلفات مربوط به دوره فعالیت شورشیان طاللبان علیه دولت مرکزی افغانستان بوده است.

حضور آقای اوباما درمراسم استقبال از اجساد کشته شدگان جنگ افغانستان و انتشار خبرهای مربوط به آن به منزله تغییر در سیاست تبلیغاتی دولت آمربکا در زمینه گزارش های مربوط به تلفات جنگی است.

Image caption وزارت دفاع محدودیت گزارش بازگشت کشته شدگان جنگ را لغو کرده است

اوایل سال جاری، پنتاگون - وزارت دفاع ایالات متحده - با کاهش محدودیت های پوشش خبری مراسم بازگشت اجساد کشته شدگان آمریکایی جنگ، به خانواده های آنان امکان داد تا خود در مورد نحوه تصویربرداری از این مراسم تصمیم گیری کنند.

پیش از آن، مقامات نظامی نحوه تهیه گزارش های تصویری از این مراسم را تعیین می کردند که معمولا شامل اجازه تهیه عکس و فیلم از بخش مختصری از جریان انتقال اجساد به خاک ایالات متحده بود.

سابقه محدودیت تصویربرداری از مراسم استقبال از قربانیان جنگ به زمان جنگ علیه عراق در سال 1991 باز می گردد و دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده، این محدودیت ها را در مورد کشته شدگان جنگ افغانستان افزایش داد.

این اقدام باعث شد تا دولت به تلاش برای مخفی کردن "هزینه انسانی" جنگ افغانستان متهم شود.

موضوع اعزام نیروی بیشتر

حضور باراک اوباما در مراسم ورود اجساد کشته شدگان جنگ افغانستان در حالی گزارش می شود که وی هنوز در مورد اعزام نیروی بیشتر به افغانستان تصمیمی اتخاذ نکرده است.

روز گذشته، منابع کاخ سفید تاکید کردند که رئیس جمهوری همچنان مشغول مشورت و بررسی پیشنهاد افزایش حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان و گزینه های مختلفی است که در این زمینه مطرح شده است.

تا کنون فرماندهان نظامی در چند جلسه نظرات خود در این زمینه را با آقای اوباما مطرح کرده اند و قرار است جلسه دیگری نیز به زودی برگزار شود.

Image caption فرماندهان آمریکایی خواستار افزایش قابل توجه در شمار نظامیان هستند

ژنرال استانلی مک کریستال، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، خواستار اعزام دست کم چهل و چهار هزار نظامی تازه نفس آمریکایی به افغانستان شده تا در عملیات مقابله با شورشیان طالبان شرکت کنند.

براساس این پیشنهاد، چنین افزایشی در شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان امکان آن را می دهد تا روش های نظامی معمول در مقابله با شورش های مسلحانه بدون افزایش خطرات جانبی برای غیرنظامیان به اجرا گذاشته شود.

این روش ها شامل به کارگیری فشرده نفرات به جای اتکای بیشتر به عملیات از راه دور مانند بمباران هوایی و استفاده از توپخانه علیه مواضع و محل حضور شورشیان است.

در مقابل، گفته می شود که شماری از مقامات دولت، و احتمالا شخص رئیس جمهوری، با افزایش حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان در سطحی که ژنرال مک کریستال خواستار آن است موافق نیستند هر چند اعزام نفرات بیشتر به این کشور را قابل قبول می دانند.

بسیاری از اعضای حزب دموکرات، حزب آقای اوباما، که اکثریت کرسی های کنگره را هم در دست دارد با افزایش قابل توجه در شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان مخالف هستند اما شماری از رهبران حزب جمهوریخواه از چنین اقدامی حمایت می کنند و خواستار تسریع در تصمیم گیری رئیس جمهوری شده اند.

برخی از کارشناسان دولت آمریکا گفته اند که به جای اعزام شمار قابل توجهی نفرات برای درگیر شدن در یک جنگ متعارف با شورشیان، بهتر است به استفاده روش های خاص ضد جنگ چریکی و عملیات تروریستی روی آورد که مستلزم اعزام نفرات کمتر و در مقابل، به کار گرفتن تجهیزات پیشرفته تر است.

سیاستمداران آمریکایی نگران آن هستند که افزایش شمار نظامیان این کشور در افغانستان و به کارگیری آنان در نبردهای زمینی با افزایش تلفات همراه باشد و تشدید مخالفت آمریکاییان با ادامه این جنگ را در پی آورد.

به گفته ناظران، تصمیم نهایی آقای اوباما وابسته به این است که آیا از نظر وی می توان افکار عمومی آمریکاییان را قانع کرد که نبرد علیه طالبان در افغانستان چنان برای امنیت ایالات متحده حیاتی است که ارزش فداکاری بیشتری را دارد.

مطالب مرتبط