ستاد عبدالله: امروز حرف آخر را می زنیم

عبدالله عبدالله
Image caption آقای عبدالله می گوید برای شفافیت دور دوم برخی مقامات باید برکنار شوند

عبدالله عبدالله، رقیب حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در دور دوم انتخابات این کشور گفته که تصمیم خود را در مورد تحریم دور دوم انتخابات روز یکشنبه (10 عقرب / آبان) اعلام می کند.

آقای عبدالله خواستار برکناری مقامات ارشد کمیسیون انتخابات افغانستان و تعلیق وظایف سه وزیر کابینه کرزی است تا به گفته او، شفافیت دور دوم انتخابات تضمین شود.

اما این درخواستها از سوی حامد کرزی، رئیس جمهور و نامزد دور دوم انتخابات پذیرفته نشده است.

یک مشاور ارشد ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله گفت که در این صورت، آقای عبدالله تصمیم به تحریم انتخابات هفتم نوامبر خواهد گرفت.

با این حال، ستاد انتخاباتی آقای عبدالله روز شنبه گفت که این تصمیم هنوز نهایی نیست.

'هیچ چیز تغییر نکرده'

دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در بیستم آگوست امسال، به دلیل تقلب منجر به برنده شدن هیچ یک از نامزدهای انتخابات نشد.

با آنکه آقای کرزی بر اساس نتایج ابتدایی انتخابات حدود پنجاه و پنج درصد رای آورده بود، اما پس از حدود دو ماه بررسی ادعای تقلب در انتخابات و ابطال بخشی از آرا، رای آقای کرزی از پنجاه درصد کمتر شد.

عبدالله عبدالله که قرار است در هفتم نوامبر، یک بار دیگر با حامد کرزی در دور دوم انتخابات شرکت کند، برای آنچه که تضمین شفافیت دور دوم می خواند، خواست هایی را مطرح کرده است.

از جمله این درخواستها، یکی برکناری عزیز الله لودین، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان است که آقای عبدالله او را به تقلب به نفع حامد کرزی در انتخابات متهم می کند.

آقای عبدالله گفته است که عزیز الله لودین اعتبار خود را از دست داده است. با این حال آقای لودین جانبداری از حامد کرزی در انتخابات را رد می کند.

احمد ولی مسعود، از مشاوران ارشد عبدالله عبدالله می گوید، از اینکه تلاشی برای اصلاح سیستم و ضمانت شفافیت انتخابات دور دوم صورت نگرفته، متاسف است.

آقای مسعود به بی بی سی گفت: "حقیقت این است که بنیاد تقلب هنوز وجود دارد. حدود 1.5 میلیون رای تقلب شده است. حالا هم هیچ چیزی تغییر نکرده."

او گفت: "حالا اگر باز هم دور دوم انتخابات برگزار شود، به این معناست که (تقلب) باز هم صورت می گیرد. از این رو، فکر نمی کنم ما تمایلی برای شرکت در دور دوم داشته باشیم."

مطالب مرتبط