کلینتون: به تصمیم عبدالله عبدالله احترام می گذارم

کلینتون
Image caption کلینتون: به تصمیم عبدالله احترام می گذارم

وزیر امور خارجه آمریکا از نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواسته به تلاش در راه برقراری صلح ادامه دهد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در گفتگو با خبرنگاران در پاسخ به سئوالی در مورد تصمیم عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد اصلی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برای خودداری از شرکت در این انتخابات، گفت که به این تصمیم احترام می گذارد.

خانم کلینتون در عین حال از آقای عبدالله درخواست کرد که همچنان به تلاش برای دستیابی به صلح و امنیت در افغانستان ادامه دهد.

در حالیکه قرار است دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز 7 نوامبر برگزار شود، عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد این دور از انتخابات در اعتراض به خودداری دولت از برکناری برخی مقامات ناظر بر انتخابات گفته است از شرکت در این دو از رای گیری منصرف شده است.

پیشتر، وزیر امور خارجه ایالات متحده تاکید کرده بود که دولت او از مردم افغانستان و رئیس جمهوری آینده آنان حمایت خواهد کرد.

وی گفت "ما از رئیس جمهوری آینده و مردم افغانستان، که در پی دستیابی به آینده بهتری هستند و استحقاق آینده بهتری را هم دارند حمایت خواهیم کرد."

در صورت برگزاری رای گیری در انتخابات افغانستان، کناره گیری آقای عبدالله به معنی آن است که پیروزی حامد کرزی، رئیس جمهوری و تنها نامزد باقی مانده، در این دور از انتخابات قطعی است.

Image caption عبدالله در اعتراض به نادیده گرفتن خواست خود از رقابت انتخاباتی کناره گرفت

وزیر امور خارجه ایالات متحده از مقامات افغان خواست تا موضوع انتخابات ریاست جمهوری را طبق موازین قانون اساسی افغانستان فیصله دهند.

خانم کلینتون گفت "در حال حاضر، موضوع به مقامات افغان بستگی دارد تا در مورد آن به شیوه ای تصمیم گیری کنند که برای فرآینده انتخابات، نتیجه ای منطبق با قانون اساسی افغانستان به دست آید."

به گفته ناظران، مسایلی که در مورد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بروز کرده، از جمله ابطال بخش عمده ای از آرا در دور اول و در نتیجه، لزوم برگزاری دور دوم، باعث تاخیر در اعلام تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد استراتژی جدید او در قبال جنگ افغانستان شده است.

در هفته های اخیر، رئیس جمهوری آمریکا موضوع افزایش شمار نظامیان این کشور در افغانستان را در دست بررسی داشته است اما هنوز تصمیم نهایی خود را در این زمینه اعلام نکرده است.

برخی از نمایندگان کنگره آمریکا از حزب دموکرات - حزب آقای اوباما - با توجه به کاهش حمایت مردم از مشارکت این کشور در جنگ افغانستان، نسبت به افزایش حضور نظامی آمریکا احساس رضایت نمی کنند.

در مقابل فرماندهان ارشد آمریکایی در افغانستان خواستار اعزام چهل هزار نیروی تازه نفس به افغانستان شده و چنین افزایشی را برای خاتمه دادن به شورش طالبان و کاهش خسارات جانبی عملیات نظامی برای غیرنظامیان افغان ضروری دانسته اند.

مطالب مرتبط