سفیر آمریکا: کرزی باید با فساد مبارزه جدی کند

کارل ایکن بیری
Image caption آقای ایکن بیری پیش از آن که سفیر کشورش در کابل شود، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان بود

پس از اعلام پیروزی حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری افغنستان، سفیر آمریکا در کابل از او خواسته است که در مبارزه با فساد مالی و اداری در کشورش تلاش جدی به خرج دهد.

آقای کرزی پس از کنار رفتن عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی اش در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، روز دوشنبه، یازدهم عقرب/آبان، از سوی کمیسیون انتخابات برنده انتخابات اعلام شد.

کارل ایکن بیری، سفیر آمریکا در کابل، در نشست خبری در کابل تاکید کرد که دولت آینده به رهبری حامد کرزی باید در پنج سال آینده باید برنامه های جدی داشته باشد.

او همچنین تاکید کرد که برای ریشه کنی فساد در افغانستان به "اراده سیاسی" نیاز است.

این در حالی است که پیش از این باراک اوبا، رئیس جمهوری آمریکا هم در گفتگویی با آقای کرزی از او خواست که تلاشهای خود را برای مبارزه با فساد شدت بخشد.

همچنین خود آقای کرزی در نخستین سخنان خود پس از اعلام او به عنوان برنده انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات، بر اهمیت مبارزه با فساد تاکید کرد.

هرچند او توضیح نداد که برای ریشه کنی فساد در پنج سال آینده چه برنامه ای را روی دست دارد و مبارزه با فساد را از کجا آغاز خواهد کرد.

به نظر بسیاری ها فساد در نهادهای دولتی افغانستان، از مهمترین چالشها بر سر راه دولت آینده افغانستان شمرده می شود. این فساد تا حدی بر روابط دولت آقای کرزی با کشورهای غربی هم سایه افگنده است.

رهبران و مقامهای غربی بارها از آقای کرزی خواسته اند که برای ریشه کن کردن فساد برنامه های گسترده و جدی را روی دست گیرد تا کمک های جامعه بین المللی به این کشور به طور موثری به مصرف برسد.

سفیر آمریکا در کابل همچنین در سخنان خود گفت که با آقای کرزی روی این موضوع صحبت خواهد کرد که راههای عملی مبارزه با فساد و بهبود دولت داری جستجو شود.

آقای ایکن بیری افزود که اکنون در میان مقامهای آمریکایی این بحث ادامه دارد که استراتژی جدید آمریکا در قبال افغانستان چگونه به اجرا درآید.

او گفت که اکنون فرصت جدیدی به دست آمده که این بحث ها را به صورت جدی با آقای کرزی در میان بگذارد و با او "در زمینه امنیت، بهبود دولت داری، بهبود توسعه اقتصادی و همه زمینه هایی که به بهبود اوضاع امنیتی کمک می کنند"، صحبت خواهد کرد.

سفیر آمریکا همچنین در این نشست تاکید کرد که او به نمایندگی از آمریکا و جامعه بین المللی با آقای کرزی در باره "پنج اصل عمده" برای پنج سال آینده گفتگو خواهد کرد.

او این پنج اصل را این گونه برشمرد: "همکاری با همکاران بین المللی، اهداف واضح و مشترک، عزم مشترک برای رسیدن به این اهداف، سرعت عمل، تعهد مشرکت و درازمدت".

پیش از این رئیس جمهوری آمریکا گفته است که آقای کرزی به او "اطمینان داده است که متوجه اهمیت این مقطع هست" و افزود: "اما همانطور که به او گفتم، اثبات این موضوع نه در حرف بلکه در عمل مشاهده خواهد شد."

مطالب مرتبط