عبدالله: پیروزی کرزی در انتخابات 'مبنای قانونی ندارد'

عبدالله عبدالله
Image caption آقای عبدالله گفت که تصمیم کمیسیون انتخابات اعتبار قانونی ندارد

عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفته است که تصمیم کمیسیون انتخابات افغانستان به اعلام پیروزی حامد کرزی در انتخابات، "مبنای قانونی ندارد."

آقای عبدالله که در نخستین کنفرانس خبری خود پس از اعلام پیروزی حامد کرزی به عنوان رئیس جمهور صحبت می کرد، گفت که حکومت آقای کرزی با پشتیبانی مردم افغانستان بوجود نیامده و از این رو در مبارزه با چالشهایی که سر راه افغانستان قرار دارد، ناکام خواهد ماند.

آقای عبدالله یک هفته مانده به برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری میان او و حامد کرزی، از شرکت در این انتخابات صرف نظر کرد.

او ادعا کرد که کمیسیون انتخابات افغانستان از حامد کرزی جانبداری می کند و برای شرکت در انتخابات، خواستار برکناری مقامات ارشد این کمیسیون بود.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در بیستم آگوست امسال، با ادعاهای تقلب همراه بود و بررسی این ادعاها از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، منجر به ابطال بخشی از "آرای تقلبی" شده و انتخابات به دور دوم کشید.

'فیصله غیرقانونی'

عبدالله عبدالله دو روز پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در آن رقیب انتخاباتی اش - حامد کرزی - برنده اعلام شد، به سکوت خود پایان داد - اما خلاف آنچه بسیاری انتظار داشتند، از همکاری با حکومت آقای کرزی سخن نگفت.

آقای عبدالله از تصمیم کمیسیون انتخابات افغانستان در مورد برنده اعلام کردن حامد کرزی به شدت انتقاد کرد و گفت که این تصمیم اساس قانونی ندارد.

او گفت: "این فیصله مبنای قانونی ندارد. حکومتی که براساس یک فیصله غیرقانونی، توسط یک مرجع بی اعتبار که خود اعتبار خود را خدشه دار کرده به میان می آید، نمی تواند قانونیت بیاورد و با فساد مبارزه کند."

"یک حکومتی که بر مبنای پشتیبانی مردم و اراده مردم به میان نیاید، نمی تواند با چالشهای که افغانستان امروز با آن مواجه است، مانند تهدید تروریسم، مشکلات امنیتی، فقر، بیکاری و دهها مشکل دیگر، مبارزه کند."

این اظهارات واکنشی به سخنان روز گذشته حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان است که گفت حکومتی بر مبنای "مشارکت ملی" می سازد و با فساد مبارزه می کند.

آقای عبدالله تاکید کرد که هر گونه پیشنهاد برای شرکت در کابینه آقای کرزی را نخواهد پذیرفت و در "راس یک حرکت سالم، به تقویت پروسه دموکراسی و مردم سالاری" ادامه خواهد داد.

مطالب مرتبط