واکنش تند افغانستان به سخنان رهبران غربی

باراک اوباما، گوردون براون و کای آیده
Image caption آمریکا، بریتانیا و سازمان ملل از حامیان عمده دولت افغانستان هستند

وزارت خارجه افغانستان به سخنان اخیر رهبران غربی و فرستاده ویژه سازمان ملل، واکنش تندی نشان داده و آنها را متهم به مداخله در امور این کشور کرده است.

اخیراً باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا از وجود فساد در افغانستان به شدت انتقاد کردند.

آقای اوباما در گفتگویی تلفنی با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که او باید با فساد مبارزه جدی کند و پیشرفت را در این زمینه در عمل نشان دهد.

همچنین روز گذشته آقای براون در سخنرانی مهمی در پارلمان بریتانیا گفت که او حاضر نیست جان سربازان کشورش را برای حفظ دولتی که با فساد مبارزه نمی کند، به خطر اندازد.

نخست وزیر بریتانیا گفت که فساد به "نام دوم" دولت افغانستان مبدل شده و کمک های جهانی به این کشور وابسته به میزان پیشرفت دولت تحت رهبری آقای کرزی خواهد بود.

آقای براون همچنین گفت که جنگسالاران و افراد فاسد نباید در دولت آینده افغانستان جایی داشته باشند. این موضوع را کای آیده، فرستاده ویژه سازمان ملل هم مورد تاکید قرار داده است.

حالا وزارت خارجه افغانستان این سخنان آنها را مداخله در امور داخلی این کشور دانسته و به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است: "برخی محافل سیاسی و دیپلماتیک و همچنین دستگاههای تبلیغاتی خارجی، مداخله در امور افغانستان و صدور احکام برای ترکیب ارگانهای دولتی و تعیین خط مشی دولت افغانستان را تاجایی گسترش داده اند که از مرزهای احترام به حق حاکمیت ملی کشور ما کاملاً فراتر می رود."

اعلامیه افزوده است: "بدون شک، رایزنی و گفتگو برای انجام بهتر امور مشترک در چارچوب اصول قبول شده بین المللی از طرق دپیلماتیک ضروری می باشد، اما باید به مردم و حکومت منتخب افغانستان و حق حاکمیت ملی آن احترام گذاشته شود."

وزارت خارجه افغانستان همچنین سخنان آقای آیده را فراتر از "اصول قبول شده بین المللی و صلاحیت های او به عنوان یک مرجع بی طرف" دانسته است.

بر اساس اعلامیه وزارت خارجه، مبارزه با فساد و اجرای برنامه اصلاحات، گسترش حاکمیت قانون در صدر برنامه های پنج سال آینده دولت آقای کرزی قرار دارد.

این اعلامیه همچنین تاکید کرده که مبارزه با فساد و تحکیم حاکمیت قانون "پیش شرط" ایجاد افغانستان باثبات و آرام است.

مطالب مرتبط