'۱۳۳ شورشی و هفت سرباز آمریکایی' در افغانستان کشته شدند

Image caption طالبان در ولایت قندوز و منطقه مرغاب ولایت بادغیس نفوذ دارند

بر اساس گزارشها از شمال افغانستان، عملیات گسترده در قندوز منجر به کشته شدن ۱۳۳ شورشی شده و هفت سرباز آمریکایی و سه مامور پلیس در نبردی در بادغیس کشته شده اند.

محمد عمر، والی قندوز به بی بی سی گفت که عملیات نیروهای افغان و بین المللی در قندوز از پنج روز پیش علیه شورشیان در مناطق "گل تپه" و "چهار دره" آغاز شد و امروز به پایان رسید.

آقای عمر گفت که در این عملیات ۱۳۳ شورشی کشته، ۱۰ تن زخمی و ۱۵ نفر دیگر بازداشت شدند. به گفته او، ۱۰ ستیزه جوی خارجی و هشت فرمانده طالبان هم شامل کشته شدگان هستند. والی قندوز گفت این ستیزه جویان خارجی اتباع ازبکستان و چچن بوده اند.

والی قندوز گفت از فرماندهانی که در این عملیات کشته شدند قاری بشیر، ملا فتح، پیر غلام و قاری اسدالله هستند که در فرماندهی نظامی طالبان نقش عمده ای داشته اند.

به گفته او، در این عملیات نیروهای پلیس و ارتش افغانستان و نیروهای بین المللی شرکت داشتند و از حملات هوایی هم استفاده شد.

والی قندوز گفت در این عملیات به غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

نبرد در بادغیس

Image caption قندوز پیش از این هم شاهد نبردهای خونین میان شورشیان و نیروهای افغان و بین المللی بوده است

بر اساس یک خبر دیگر، پلیس ولایت بادغیس در غرب افغانستان می گوید، پرتاب اشتباهی یک بمب توسط یک جنگنده آمریکایی باعث کشته شدن هفت سرباز آمریکایی و سه مامور پلیس افغان شده است.

عبدالجبار، مسئول امنیت پلیس بادغیس به بی بی سی گفت این بمب زمانی پرتاب شد که نیروهای مشترک آمریکایی و پلیس با شورشیان طالبان در منطقه بالا مرغاب درگیری داشتند.

این مقام پلیس گفت که این درگیری و درگیری های مشابه دیگر ظرف دو سه روز اخیر با شورشیان در پی غرق شدن دو سرباز آمریکایی در رودخانه مرغاب روی داده است.

عبدالجبار افزود طالبان ظرف این روزها، هنگام جستجوی اجساد این سربازان در منطقه مرغاب و در کناره های رودخانه مرغاب چند بار با نیروهای مشترک درگیر شدند.

این دو سرباز تلاش داشتند تجهیزات پرتاب شده از یک هواپیمای ناتو را از آب بگیرند که در رودخانه مرغاب غرق شدند.

به گفته او، در تازه ترین درگیری شام گذشته در منطقه، نیروهای مشترک مجبور شدند درخواست حمایت هوایی کنند و یک جنگنده آمریکایی یک بمب را به طور اشتباهی بر پایگاه نظامیان آمریکایی در بالا مرغاب پرتاب کرد.

به گفته او، پرتاب این بمب منجر به کشته شدن هفت سرباز آمریکایی و سه مامور پلیس و زخمی شدن یک مامور پلیس دیگر شد.

عبدالجبار همچنین گفت که در این درگیری ها دست کم ۲۱ شورشی طالبان کشته شده اند.

مطالب مرتبط