آمادگی مشروط احمدزی برای حضور در کابینه کرزی

اشرف غنی احمدزی
Image caption آقای احمدزی در انتخابات دوم ریاست جمهوری نفر چهارم شد

اشرف غنی احمدزی، از رقبای سابق حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری ماه آگوست، آمادگی مشروط خود را برای حضور در کابینه آینده افغانستان ابراز کرده است.

آقای احمدزی در یک گفتگوی اختصاصی با بی بی سی گفت که اصلاحات بنیادی در دولت از جمله شرایط اصلی او برای همکاری آقای کرزی است.

او گفت که حالا "توپ در میدان آقای کرزی است" که چگونه اعتماد قشر سیاسی و مردم افغانستان را نسبت به خود جلب می کند.

اشرف غنی احمدزی یکی از بنیان گذاران دولت بعد از طالبان در افغانستان است؛ دولتی که خود او نیز در آن به عنوان وزیر مالیه (دارایی) کار کرد.

او پس از کناره گیری از سمت وزارت، برای مدتی رئیس دانشگاه کابل شد و پس از آن مدتی را بیرون از افغانستان بسر برد؛ تا زمانی که در انتخابات دوم ریاست جمهوری افغانستان آمادگی خود را برای رقابت با حامد کرزی نشان داد.

آقای احمدزی در برنامه های انتخاباتی خود از برنامه بیست ساله ای برای توسعه افغانستان صحبت می کرد.

'اجماع سیاسی'

اشرف غنی احمدزی در گفتگو با بی بی سی گفت که برای ایجاد "فضای اعتماد" میان او و رئیس جمهور کرزی به زمان نیاز است.

او گفت: "شمولیت شخص من در کابینه شرایط دارد. باید یک تعهد واضح نسبت به جوانان، زنان و فقرای افغانستان به اساس یک چارچوب واضح و اصلاحات بنیادی وجود داشته باشد."

آقای احمدزی افزود: "آقای کرزی باید با تیمی کار کند که مورد اعتبار ایشان باشد و ایشان مورد اعتماد آنها باشد، ایجاد فضای اعتماد میان من و آقای کرزی وقت می خواهد و بدون معیارهای بسیار واضح، تعهد اصلاحات صورت گرفته نمی تواند."

Image caption آقای کرزی پیش از این به عبدالله و اشرف غنی - رقبای انتخاباتی خود - پیشنهاد همکاری داده بود

"امید همه مملکت این است که آقای کرزی باید آمادگی این را پیدا کند که نه تنها یک فصل نو را بلکه یک کتاب نو را باز کند. در این حالت یک اجماع سیاسی که در آن تمام افراد مطرح به اساس منافع علیای مملکت یک برنامه منظم احیای کامل حاکمیت ملی افغانستان را مطرح کنند و همرای دنیا روی این به توافق برسند، ضروری است."

حامد کرزی که در انتخابات دوم ریاست جمهوری افغانستان برنده اعلام شد، اعلام کرده که تغییرات اساسی را در حکومت آینده خود در نظر دارد.

اما هنوز جزییات رسمی در مورد گزینش افراد در کابینه و اینکه تغییرات احتمالی در کدام حد خواهد بود، وجود ندارد.

آقای کرزی اما تاکید کرده که حکومت آینده خود را براساس "مشارکت ملی" می سازد.

اشرف غنی احمدزی، از اکتبر ۲۰۰۱ مشاور اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان شد و کار در داخل افغانستان را آغاز کرد.

ولی چند ماهی از آغاز به کار آقای احمدزی در این پست نگذشته بود که مشاور ارشد حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان شد. او همچنین رئیس اداره هماهنگ کننده کمکهای بین المللی به افغانستان بود.

او همچنین از ژوئن ۲۰۰۲ میلادی تا دسامبر ۲۰۰۴ به عنوان وزیر مالیه (دارایی) در کابینه حامد کرزی کار کرده است.

مطالب مرتبط