فشار کاخ سفید بر کرزی در ارتباط با فساد دولتی

هیلاری کلینتون
Image caption خانم کلینتون گفت که آقای کرزی باید خود را به مردم افغانستان ثابت کند

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا از حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان خواسته است به فساد دولتی رسیدگی کند و در دوره تازه ریاست جمهوری اش مدیریت کشور را بهبود بخشد.

خانم کلینتون که در فیلیپین به سر می برد گفت آقای کرزی باید نشان دهد که "در دوره دوم ریاست جمهوری خود به نیازهایی که بسیار عیان است پاسخ خواهد گفت."

پیشتر گزارش شد که کارل آیکنبری سفیر آمریکا در کابل علیه افزایش شدید شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان هشدار داده است.

آقای آیکنبری نسبت به فساد دولتی در افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت که افزایش قابل توجه سربازان در افغانستان "فکر خوبی نیست."

کاخ سفید علنا به اظهارات آقای آیکنبری واکنش نشان نداده است. به گزارش رسانه های آمریکایی این موضعگیری در پیامی برای کاخ سفید که به بیرون نشت کرد منعکس شده بود.

هم اکنون دولت آمریکا مشغول بررسی استراتژی خود در افغانستان است و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا هنوز تصمیمی در مورد شمار سربازان در آن کشور نگرفته است.

ژنرال استنلی مک کریستال فرمانده ارشد آمریکایی در افغانستان افزایش 40 هزار نفری سطح نیرو در این کشور را به آقای اوباما توصیه کرده است.

آمریکا در حال حاضر 68 هزار سرباز در افغانستان دارد.

خانم کلینتون درباره اظهارات آقای آیکنبری اظهار نظر نکرد اما نسبت به "فساد، عدم شفافیت، مدیریت ضعیف دولتی و فقدان حکومت قانون" در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

او گفت: "درحالی که آقای کرزی درحال تشکیل دولت است نگاه ما به او دوخته شده تا دست به اقداماتی بزند که - نه فقط به جامعه جهانی بلکه بیش و پیش از هر کس به مردم خود - نشان دهد در دوره دوم ریاست جمهوری خود به نیازهایی که بسیار عیان است پاسخ خواهد گفت."

به گزارش خبرگزاری فرانسه یک سخنگوی آقای کرزی اصرار ورزید که دولت افغانستان در مورد رسیدگی به مساله فساد "جدی" است.

سیامک هراوی همچنین گفت که دولت های غربی می توانند در مبارزه با سوءاستفاده از کمک های اهدایی نقش بزرگتری بازی کنند.

مطالب مرتبط