'کرزی زیر فشار جامعه جهانی تصمیم نمی گیرد'

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان
Image caption آقای کرزی در حال تشکیل کابینه جدید خود است

یک سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می گوید حامد کرزی برای ساختن کابینه جدید خود زیر فشار جامعه جهانی تصمیم نخواهد گرفت.

این سخنگوی ریاست جمهوری به بی بی سی گفت که جامعه جهانی در حد مشورت می تواند در مورد کابینه آینده افغانستان نظر دهد، اما حرف نهایی را رئیس جمهور می زند.

حامد کرزی با پیروزی در دومین انتخابات ریاست جمهوری در اوایل این ماه، برای یک دور پنج ساله دیگر رئیس جمهور افغانستان شد.

این پیروزی در عین حالی که با استقبال جامعه جهانی روبرو شد، فهرست طولانی از انتظارات حامیان بین المللی افغانستان را نیز در برابر آقای کرزی قرار داد.

آمریکا و بریتانیا، از عمده ترین حامیان بین المللی افغانستان، به دولت به رهبری حامد کرزی هشدار داده اند که در صورت عدم مبارزه جدی با فساد اداری در افغانستان، کمک های جهانی را از دست خواهد داد.

فشارهای جهانی

ناظران می گویند، آقای کرزی در زمینه تشکیل کابینه جدید خود و گزینش افراد در آن، با فشارهای زیادی از سوی جامعه جهانی روبرو است.

با این حال، سیامک هروی، یک سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می گوید که این گونه فشارها، تاثیری بر تصمیم گیری رئیس جمهور کرزی نخواهد داشت.

آقای هروی به بی بی سی گفت: "خواستهای جامعه جهانی برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است، ما در حد مشوره به مسایلی که مورد نظرشان است گوش می کنیم، اما این که کابینه افغانستان را (جامعه جهانی) تعیین کند، کاملا منتفی است."

او می افزاید: "کابینه آینده و حکومت آینده را رئیس جمهور اسلامی افغانستان می سازد."

این اظهارات، در حقیقت واکنشی به انتقادها و درخواستهای جامعه جهانی از حامد کرزی در مورد حکومت آینده افغانستان است.

در تازه ترین اظهارات، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته هشدار داد تا زمانی که حامد کرزی و وزرای کابینه اش پاسخگو نباشند، آمریکا از کمک های غیرنظامی بیشتر به افغانستان خودداری خواهد کرد.

هیلاری کلنیتون گفت که می خواهد در مورد اینکه دولت افغانستان در تماس سطوح به احتیاجات مردم واکنش نشان داده و خدمات مورد نیاز آنان را فراهم کند، شواهد ملموسی را مشاهده کند.

خانم کلینتون پیش از این گفته بود که آقای کرزی در دوم ریاست جمهوری خود باید به فساد دولتی رسیدگی کند و نحوه اداره امور کشور را بهبود بخشد.

مطالب مرتبط