'جمع آوری شواهد فساد اداری علیه دو وزیر افغان'

دلار
Image caption دادستانی کل می گوید شماری از مقامات افغان به فساد اداری متهم هستند

دادستانی کل افغانستان می گوید در حال جمع آوری شواهد در مورد ارتباط دو وزیر کابینه این کشور با فساد اداری است.

دفتر دادستانی کل در عین حال گزارش رسانه های غربی را در مورد صدور حکم بازداشت برای یکی از این دو وزیر تکذیب کرده است.

برخی رسانه ها غربی و رسانه های داخلی افغانستان اخیرا گزارش کرده بودند که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، دستور داده یکی از وزرای کنونی کابینه این کشور به اتهام دست داشتن در فساد اداری بازداشت شود.

اداره به رهبری حامد کرزی تحت فشارهای فزاینده جامعه جهانی قرار گرفته تا مبارزه خود را با فساد دولتی شدت بخشد.

بزرگترین حامیان بین المللی افغانستان، از جمله آمریکا و بریتانیا، ادامه کمک های غیرنظامی خود به این کشور را به چگونگی مبارزه حکومت این کشور با فساد مشروط کرده اند.

در همین حال، آقای کرزی دستور داده است که تا یک ماه دیگر کنفرانس بزرگی برای بررسی نحوه مبارزه با فساد در کابل برگزار شود.

'شواهد موثق'

خبر تحقیق در مورد اتهام دست داشتن دو وزیر کابینه افغانستان در فساد اداری در حالی منتشر می شود که هفته پیش، دادستانی کل افغانستان گفت تحقیقات در مورد پرونده های فساد اداری شماری از مقامات افغان تکمیل شده است.

دادستانی کل افغانستان نامهای این مقامات را افشا نکرده اما گفته در میان آنها، علاوه بر برخی وزرای کابینه، اسامی شماری از "ژنرالان، معاونان وزیر، والی ها، روسا و فرماندهان پلیس" نیز وجود دارد.

نامهای دو وزیر دیگری که دادستانی کل افغانستان در مورد دست داشتن آنها در فساد اداری تحقیق می کند نیز تا حالا افشا نشده است.

فضل محمد فقیریار، معاون دادستانی کل افغانستان به بی بی سی گفت: "نام های این افراد را فاش کرده نمی توانم، اما این مساله زیر تحقیق است، پس از بدست آوردن شواهد موثق در مورد افشای هویت آنها تصمیم می گیریم."

آقای فقیریار همچنین گفت که دو نفر از کارمندان وزارت حج و اوقاف افغانستان در ارتباط با فساد مالی بازداشت شده اند.

Image caption اداره آقای کرزی در زمینه مبارزه با فساد با فشارهای جهانی روبروست

او گفت این افراد متهم هستند که برای کرایه ساختمانها برای بود و باش زایران افغان در عربستان سعودی، چهارصد هزار دلار از مالکان این ساختمانها برای خود گرفته اند.

با این حال، وزارت حج و اوقاف گفته است که این پول مربوط به این وزارت است و افراد بازداشت شده قرار بود این مبلغ را را به افغانستان انتقال دهند.

کنفرانس ملی

ناظران امور باور دارند که فساد اداری در بسیاری از ادارات دولتی افغانستان وجود دارد و برای از بین بردن آن، نیاز است تا مبارزه با این معضل در سطوح مختلف صورت گیرد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دستور داده که برای یافتن راه های موثر مبارزه با فساد اداری، کنفرانس بزرگی در فاصله یک ماه دیگر در کابل برگزار شود.

آقای کرزی در فرمانی که از طریق خبرگزاری دولتی افغانستان - باختر - منتشر شد، اداره عالی نظارت بر تطبیق استراتژی مبارزه علیه فساد اداری را موظف به برگزاری این کنفرانس کرده است.

در این کنفرانس، اعضای هر دو مجلس پارلمان افغانستان، نمایندگان جامعه مدنی و کارشناسان امور شرکت خواهند کرد.

آقای کرزی در فرمان خود، از مردم افغانستان نیز درخواست کرده که در زمینه مبارزه با فساد اداری با حکومت این کشور همکاری کنند.

مطالب مرتبط