مجلس افغانستان خواستار شتاب در معرفی کابینه جدید شد

حامد کرزی در مراسم تحلیف

مجلس نمایندگان افغانستان از حامد کرزی، رئیس جمهور این کشور، خواسته که فهرست کابینه جدید خود را بزودی در اختیار این مجلس قرار دهد.

اعضای مجلس نمایندگان می گویند، براساس قانون، رئیس جمهوری باید پس از اجرای مراسم تحلیف، کابینه خود را برای بررسی رای اعتماد، به این مجلس معرفی کند.

یک سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته است که در نظر است آقای کرزی کابینه جدید خود را تا دو هفته دیگر به مجلس نمایندگان بفرستد.

یکی از دلایل درخواستهای پی هم اعضای مجلس نمایندگان افغانستان به معرفی کابینه جدید این است که کمتر از دو هفته به آغاز تعطیلات زمستانی این مجلس مانده و تلاش بر این است که جلسات بررسی صلاحیت وزرای جدید، تا پس از پایان تعطیلات زمستانی به تاخیر نیافتد.

عبدالستار خواصی، منشی اول مجلس نمایندگان افغانستان می گوید که اگر آقای کرزی کابینه جدید خود را بزودی اعلام کند، این مجلس حاضر است که برای بررسی صلاحیت های آنان، تعطیلات زمستانی خود را به تاخیر بیاندازد.

اما حامد علمی، از سخنگویان ریاست جمهوری افغانستان به بی بی سی گفت که هنوز کار روی کابینه جدید تکمیل نشده است.

آقای علمی گفت: "رئیس جمهور اسلامی افغانستان تلاش دارد تا قبل از تعطیلات ولسی جرگه (مجلس نمایندگان) فهرست کابینه را به مجلس پیشنهاد کند، انشالله در چند روز آینده این مسئله تکمیل خواهد شد."

حامد کرزی روز پنجشنبه هفته گذشته، رسما به عنوان رئیس جمهوری افغانستان سوگند وفاداری یاد کرد. ناظران امور می گویند، آقای کرزی نیاز دارد تا در مورد انتخاب وزرای کابینه جدید خود از دقت زیاد کار گیرد.

به گفته ناظران، خواستهای متحدان بین المللی افغانستان و کسانی که در انتخابات در داخل افغانستان از آقای کرزی حمایت کردند، در مواردی از هم متفاوت است و آقای کرزی در تشکیل کابینه خود، مجبور است هر دو مسئله را در نظر داشته باشد.

مطالب مرتبط