رئیس جمهوری افغانستان طالبان و حزب اسلامی را به صلح دعوت کرد

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی گفته است که درخواست خود برای مصالحه با شورشیان را باربار تکرار می کند

رئیس جمهوری افغانستان در روز عید قربان طالبان و حزب اسلامی را به مصالحه و سه رقیب انتخاباتی خود را به همکاری دعوت کرده است.

این نخستین درخواست مصالحه آقای کرزی از گروههای عمده مخالف دولت پس از آغاز دومین دوره ریاست جمهوری است که در پی وعده های انتخاباتی و سخنرانی در مراسم تحلیف در مورد مصالحه با مخالفان مسلح ایراد می شود.

آقای کرزی که به مناسبت روز عید قربان در کاخ ریاست جمهوری سخن می گفت تاکید کرد که مخالفان مسلح دولت باید از جنگ دست بکشند و به روند آشتی بپیوندند.

اگر چه پیش از این طالبان و حزب اسلامی درخواستهای آقای کرزی برای گفتگو را رد کرده اند، اما این بار آقای کرزی تاکید ورزید که این دعوت را تا تحقق صلح در کشور تکرار خواهد کرد.

آقای کرزی گفت: "از طالبان، از حزب اسلامی و از هر کس دیگری که از خاک خود دور هستند و علیه خاک خود تفنگ برداشته اند، آرزو می کنم که برای صلح، امن، خوشحالی و ترقی ملت عزیز شان برگردند."

او افزود: "از برادران ما- طالبان- همیشه، تا روزی که صلح در افغانستان بیاید، دعوت به صلح می کنم. من امیدوارم که ملا محمد عمر و دیگر طالبان ما برای صلح و امن در افغانستان با ما یک جا اقدام کنند."

ملا عمر، رهبر طالبان و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در تازه ترین واکنش های خود گفتگو با دولت افغانستان را مشروط به خروج نیروهای خارجی از این کشور کرده اند.

آقای کرزی در حالی گروههای مسلح مخالف دولت را به مصالحه دعوت می کند که یک بمبگذار انتحاری در غرب افغانستان یک پاسگاه پلیس را هدف قرار داد و سه مامور پلیس را زخمی کرد.

روح الامین، والی فراه به بی بی سی گفت این انفجار صبح امروز، ۲۷ نوامبر، در منطقه فراه رود ولایت فراه، در غرب افغانستان روی داد.

روز ۲۰ نوامبر نیز یک انفجار انتحاری در این ولایت ۱۶ کشته و ۳۳ زخمی بجا گذاشته بود.

آقای روح الامین گفت که در انفجار تازه فرد بمبگذار با یک موتر/خودرو بمبگذاری شده یک پاسگاه پلیس را هدف قرار داد. به گفته او، این خودرو در گذشته متعلق به پلیس بود که به دست مخالفان افتاده بود و آنها در این حمله از آن استفاده کردند.

والی فراه گفت که هنوز به طور دقیق مشخص نیست که فرد بمبگذار چه کسی و به کدام گروه وابسته بوده است، اما او این فرد را "دشمن افغانستان" خواند.

دعوت از رقیبان انتخاباتی

حامد کرزی همچنین در بخشی از سخنان روز عید قربان از رقیبان عمده انتخاباتی خود دعوت به همکاری کرد و گفت که آنها باید در ساختن افغانستان سهیم باشند.

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "از کاندیداهایی که آرای خوبی به دست آوردند، از دکتر عبدالله، دکتر بشردوست و دکتر اشرف غنی (دعوت می کنم) که بیایند و برای آبادی خاک خود با برادران و خواهران خود، با ما، شرکت کنند و کشور خود را به آرامش و بالاخره به جایی برسانیم که افغانستان به پای خود ایستاد شود."

آقای کرزی در حالی از رقیبان انتخاباتی خود دعوت به همکاری کرده است که در این روزها به شدت سرگرم رایزنی برای تشکیل کابینه آینده خود است.

قرار است آقای کرزی تا کمتر از دو هفته دیگر اعضای کابینه جدید خود را به مجلس نمایندگان معرفی کند.

پیش از این اشرف غنی احمدزی آمادگی مشروط خود را برای شرکت در حکومت آینده آقای کرزی اعلام کرده بود، اما عبدالله عبدالله و رمضان بشردوست این دعوت آقای کرزی را رد کرده اند.

این سه رقیب انتخاباتی آقای کرزی در گذشته عضو کابینه او بودند، اما به دلایلی همکاری آنان با آقای کرزی دوام نیافت و در انتخابات بیستم آگوست به عنوان رقیبان رئیس جمهوری، به مبارزه با رئیس سابق خود پرداختند.

مطالب مرتبط