حقوق سربازان افغان افزایش می یابد

پلیس افغان در حال باز رسی یک ماشین
Image caption شماری از افغانها معتقدند که حقوق اندک پلیس سبب افزایش فساد در این نهاد حافظ قانون شده است

مقام های دولت افغانستان می گویند در نظر دارند حقوق ماهوار (ماهانه) سربازان ارتش و پلیس این کشور را افزایش دهند. براساس برنامه ای که اعلام شده، بیشترین حقوق به سربازانی داده خواهد شد که در مناطق جنگی و پر خطر مستقر هستند.

وزارت داخله ( کشور) افغانستان اعلام کرده است که حقوق پلیس این کشور از سی تا هفتاد درصد افزایش یابد اما وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده است که حقوق سربازان ارتش ماهیانه 75 دلار افزایش خواهد یافت.

مقام های افغان می گویند برنامه افزایش حقوق سربازان ارتش و پلیس بعد از آن رویدست گرفته شد که شماری از کشور های کمک کننده از جمله آمریکا حاضر شدند از نظر مالی به اجرای این برنامه کمک کنند.

مقام های امنیتی افغان همواره گفته اند که تقویت نیروهای امنیتی افغان و افزایش حقوق ماهیانه آنها ارزان ترین راه تامین امنیت در افغانستان است، بارها مقام های افغان به صورت ضمنی گفته اند که کشورهای غربی به جای افزایش نیروهای خود در افغانستان که با هزینه سنگین همراه است، باید به نیروهای امنیتی افغان کمک کنند.

نیروهای امنیتی افغانستان از جمله پلیس این کشور همواره از حقوق کم و درآمد اندک شان شکایت می کنند، عده ای از کار شناسان معتقدند که درآمد اندک کارمندان دولتی یکی از عوامل عمده گسترش فساد اداری در افغانستان است.

پیش از این گزارش هایی از دست داشتن افسران پلیس در قاچاق مواد مخدر نیز منتشر شده است، مقام های افغان چنین مواردی را رد نکرده اند اما همواره گفته اند تلاش می کنند بافساد در نهاد های امنیتی مبارزه کنند.

تفاوت فاحش در حقوق کارمندان دولتی

کارشناسان مسایل افغانستان معتقدند که افزایش حقوق سربازان ارتش و پلیس یکی از راهکار های اصلی تامین امنیت در افغانستان است، اما این تردید وجود دارد که افزایش حقوق سربازان در حدی باشد که از یک سو بتواند مشکل آنها را حل کند و از سوی دیگر سبب تقویت انگیزه در صفوف نیروهای شود.

این کار شناسان معتقدند که شماری از کارمندان دولت افغانستان حقوق بالای دلاری و زندگی مرفه ای دارند و این امر سبب شده است انگیزه کار کردن و خود را برای دفاع از چنین دولتی در میان کار مندان و نیروهای دولتی آن کاهش یابد.

حقوق پائین تر از جنگجویان طالبان

برخی از گزاشها حاکی است که طالبان برای افراد عادی که در صفوف آنها می جنگند ماهیانه 300 دلار می پردازند که تقریبا سه برابر، حقوق سربازان پلیس است و این مساله نیز سبب شده است تا جوانان افغان انگیزه چندانی برای پیوستن به پلیس و اجرای ماموریت در آن نداشته باشند.

مطالب مرتبط