اوباما دستور افزایش نیروها در افغانستان را صادر کرد

سرباز آمریکایی در افغانستان
Image caption در حال حاضر نزدیک هفتاد هزار سرباز آمریکایی در افغانستان حضور دارند

مقامات آمریکایی می گویند باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بعد از آنکه درباره تعداد سربازانی که می خواهد به افغانستان بفرستد تصمیم گرفت، دستورهای جدیدی برای نیروهای ارتش آمریکا در افغانستان صادر کرده است.

آقای اوباما یکشنبه شب تصمیم نهایی خود را درباره تعداد سربازان اضافی که به افغانستان اعزام می شوند به فرماندهان عالی رتبه ارتش اطلاع داده است.

در حال حاضر رئیس جمهور آمریکا در حال توضیح برنامه جدید خود در افغانستان برای رهبران بریتانیا، فرانسه و روسیه است.

تصمیم باراک اوباما در حالی اعلام شده که گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا هم گفته ۵۰۰ سرباز دیگر به افغانستان اعزام خواهد کرد.

بر اساس گزارش های رسانه های آمریکایی، آقای اوباما قرار است روز سه شنبه و در یک سخنرانی تلویزیونی رسما اعلام کند که قصد دارد ۳۰ هزار سرباز بیشتر به افغانستان بفرستد.

آقای اوباما در روزهای اخیر مشغول بررسی درخواست ژنرال استنلی مک کریستال، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان، برای فرستادن ۴۰ هزار سرباز بیشتر به این کشور بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیترپرس رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، گفته است آقای اوباما یکشنبه شب جلسه ای از پیش اعلام نشده با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه اش داشته است و بعد از آن دیگر مقامات بلندپایه دولت و ارتش را در جریان تصمیم خود قرار داده است.

کوین راد، نخست وزیر استرالیا هم که در حال حاضر در واشنگتن است، شخصا در جریان برنامه جدید آقای اوباما قرار گرفته است.

آمریکا در حال حاضر حدود ۶۸ هزار سرباز در افغانستان دارد که بخشی از بیش از صد هزار نیروی خارجی حاضر در افغانستان هستند.

انتظار می رود آقای اوباما در سخنرانی تلویزیونی خود بار دیگر به مردم آمریکا بگوید که چرا حضور آمریکا در افغانستان ضروری است و این حضور تا کی طول خواهد کشید.

مطالب مرتبط