تعطیلات زمستانی مجلس نمایندگان به تعویق افتاد

مجلس نمایندگان افغانستان
Image caption بر اساس قانون، مجلس نمایندگان باید صلاحیتهای اعضای کابینه را بررسی و در مورد آن رایگیری کند

مجلس نمایندگان افغانستان آغاز تعطیلات زمستانی خود را تا زمان بررسی صلاحیت اعضای کابینه جدید حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور به تعویق انداخت.

قرار بود اجلاس خزانی این مجلس در پانزدهم قوس/آذر به پایان برسد و اعضای آن به تعطیلات زمستانی بروند.

اما تاخیر در معرفی اعضای کابینه جدید افغانستان از سوی حامد کرزی باعث شد که اعضای مجلس تمدید مدت اجلاس خزانی خود را به رای بگذارند.

در نشست امروز (شنبه، ۱۴ قوس/آذر) مجلس نمایندگان که به ریاست میرویس یاسینی، نائب اول رئیس این مجلس برگزار شد، نمایندگان به تعویق تعطیلات زمستانی خود رای دادند.

آقای یاسینی پس از رای گیری اعضای مجلس در این مورد، گفت: "بر اساس آرای اکثریت (اعضای مجلس نمایندگان) تعطیلات ما به تعویق افتاد."

پیش از این مجلس نمایندگان از آقای کرزی خواسته بود که اعضای کابینه جدید خود را پیش از آن که اعضای مجلس به تعطیلات ۴۵ روزه زمستانی بروند، معرفی کند.

اما گفته می شود که کشمکش ها بر سر ترتیب فهرست وزیران کابینه جدید افغانستان باعث شده که آقای کرزی نتواند وزیران آینده خود را پیش از زمان مقرر به مجلس معرفی کند.

آقای کرزی از سوی متحدان غربی خود به شدت تحت فشار است که افراد فاسد و همچنین افرادی که با گروههای مسلح غیرقانونی ارتباط دارند را به کابینه جدید خود راه ندهد.

مقابله با فساد مالی و اداری در نهادهای دولتی افغانستان ظرف هفته های اخیر به موضوع داغی مبدل شده است. برخی از رهبران کشورهای غربی، از جمله آمریکا و بریتانیا گفته اند که میزان کمک ها به دولت آینده آقای کرزی با میزان پیشرفت عملی او در مبارزه با فساد مرتبط است.

از سوی دیگر به گفته برخی منابع آگاه، برخی متحدان سیاسی آقای کرزی در داخل کشور، که از او در انتخابات ماه آگوست گذشته حمایت کردند، نیز بر سر تقسیم قدرت او را تحت فشار قرار داده اند.

گفته می شود که آقای کرزی پیش از برگزاری انتخابات به برخی از رهبران احزاب جهادی و رهبران بانفوذ قومی وعده داده بود که در برابر حمایت آنها در انتخابات ریاست جمهوری برخی مقامهای مهم دولتی را به افراد مورد نظر آنها خواهد داد.

با این حال هنوز به طور دقیق مشخص نیست که آقای کرزی چه زمانی برای بررسی صلاحیت اعضای کابینه جدید خود، آنها را به مجلس نمایندگان معرفی خواهد کرد.

مطالب مرتبط