نیویورک تایمز:همکاری تنگاتنگ سیا و بلک واتر

آرم سیا
Image caption این نخستین باری است که از همکاری این دو نهاد در افغانستان به این صراحت سخن گفته می شود

یک گزارش منتشر شده در نیویورک تایمز، فاش کرده است که کارمندان یک شرکت خصوصی آمریکایی موسوم به"بلک واتر" در شماری از حساس ترین عملیات های سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا C I A در افغانستان و عراق شرکت داشته اند.

این عملیات ها حتی شامل یورش بر مخفیگاه های مظنونان در افغانستان و عراق نیز بوده است.

نیویورک تایمز به نقل از کارمندان پیشین بلک واتر می نویسد که ماموریت های مشترک مخفی انجام شده از سوی سیا و بلک واتر، بیانگر رابطه به مراتب عمیق تر میان سیا و بلک واتر نسبت به آن چیزی است که مقامات آمریکایی تا کنون اعتراف کرده اند.

گفته می شود که ارتباط میان سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و بلک واتر همواره نزدیک بوده است اما گزارش تازه نیویورک تایمز توضیح می دهد که همکاری میان سیا و بلک واتر در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ به اندازه تنگاتنگ شده بود که حتی مرزهای اداری میان این دو سازمان تقریبا از بین رفته بود.

کارمندان پیشین بلک واتر و مقامات پیشین اطلاعاتی آمریکا به نیویارک تایمز گفته اند که در زمانیکه خشونت ها در عراق به اوج خود رسیده بود، محافظان امنیتی بلک واتر نقش اساسی را در عملیات های مخفی برای دستگیری و ربودن مظنونان ایفا کردند.

چندین نگهبان قبلی بلک واتر مدعی شده اند که این شرکت امنیتی خصوصی به جای تامین امنیت کارمندان سیا که وظیفه اصلی اش بود، در موارد زیادی در کنار ماموران سیا اقدام به دستگیری و کشتن جنگجویان در عراق و افغانستان کرده است.

اما یک سخنگوی بلک واتر گفته است که این شرکت هیچ گاه برای انجام عملیات های مخفی در کنار سیا استخدام نشده بود.

گفته می شود که بلک واتر در هشت سال گذشته حدود یک و نیم میلیارد دلار از راه فراهم ساختن خدمات امنیتی برای نهادهای مربوط به دولت آمریکا، در آمد داشته اند.

قرار است پنج کارمند این شرکت به اتهام قتل چهارده غیرنظامی عراقی در ۲۰۰۷، سال آینده در دادگاهی در آمریکا حاضر شوند.

کارمندان شرکت بلک واتر از سال ۲۰۰۳ حفاظت از کارمندان دولت آمریکا را در عراق به عهده داشته است. اما این شرکت در چند مورد به استفاده بیش از حد از زور حین کار متهم شد که یکی از این موارد در سال ۲۰۰۷ منجر به کشته شدن هفده غیرنظامی در بغداد شد.

پس از طرح این اتهام ها، مجوز فعالیت این شرکت در عراق تمدید نشد و نام این شرکت که دفتر مرکزی آن در ایالت کارولینای شمالی است به Xe تغییر کرد.

ماجرای همکاری بین سازمان سیا و بلک واتر در عراق پیش از این نیز مطرح شده بود اما این نخستین باری است که از همکاری این دو نهاد در افغانستان به این صراحت سخن گفته می شود.

مطالب مرتبط