بحث تابعیت دوگانه وزرا در مجلس افغانستان جنجال آفرید

Image caption مجلس نمایندگان برای بررسی صلاحیت های اعضای کابینه جدید تعطیلات زمستانی خود را به تعویق انداخته است

در حالی که اعضای کابینه جدید افغانستان به مجلس نمایندگان معرفی نشده، موضوع تابعیت دو گانه آنها در میان نمایندگان مجلس باعث اختلاف نظرها شده است.

قرار است حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، ظرف هفته جاری اعضای کابینه جدید خود را به مجلس نمایندگان معرفی کند.

اما بحث ها در مجلس در باره چگونگی رای گیری در مورد تایید یا رد صلاحیت این وزیران و همچنین برخی مسائل دیگر مربوط به این موضوع منجر به بروز اختلافاتی شده است.

شماری از اعضای مجلس در نشست امروز(شنبه، ۲۱ قوس/آذر) خود معرفی وزیرانی را که تابعیت دوگانه دارند به این مجلس را به شدت رد کردند، اما شماری دیگر این موضوع را "مداخله" در کار رئیس جمهوری و خارج از صلاحیت اعضای مجلس دانستند.

شینکی کروخیل، عضو مجلس نمایندگان گفت که وفاداری وزیران نسبت به تابعیت دوگانه آنها برای افغانستان اهمیت بیشتری دارد.

خانم کروخیل گفت: "من فکر نمی کنم افغانی که واقعاً به افغانستان متعهد و وفادار باشد، تعهد و شخصیت او در روی کاغذ تبدیل شود. اگر وزیری که تابعیت دوگانه دارد، ولی ما تشخیص کردیم که فرد فعال، صادق و متخصص است، در آن صورت باید ما به او رای بدهیم. چون پس از ختم دوره چهار یا پنج ساله وزارت، ما او را از خانواده اش جدا می کنیم که به نظر من این جفایی است برای افغانستان و شخص خود او."

بر اساس ماده ۷۲ قانون اساسی افغانستان، وزیران دولت باید تابعیت این کشور را داشته باشند، ولی اگر تابعت کشوری دیگر را داشته باشند، در آن صورت مجلس نمایندگان صلاحیت رد یا تایید آنها را دارد.

در قانون اساسی به این موضوع اشاره نشده که افراد دارای تابعیت دوگانه نباید به عنوان وزیر به مجلس نمایندگان معرفی شود.

اما شماری از نمایندگان مجلس بر این موضوع پافشاری کرده اند که رئیس جمهوری نباید افرادی با تابعیت دوگانه را به عنوان وزیر به مجلس نمایندگان معرفی کند.

آنان از دیگر نمایندگان مجلس خواستند که در صورت پیشنهاد چنین افرادی، با آنها همنوا شوند و پیش از رای گیری این وزیران پیشنهادی را رد کنند.

به نظر این نمایندگان، سود این کار در این است که هنگام بررسی صلاحیت های این وزیران در مجلس و همچنین زمان رای گیری، بحث های جنجالی در مجلس به میان نخواهد آمد.

همچنین محمد داوود هاشمی، عضو این مجلس گفت که گسترش فساد در افغانستان هم با تابعیت دوگانه وزیران ارتباط دارد.

آقای هاشمی گفت: "اگر کسی که تابعیت دوگانه دارد در افغانستان وزیر می شود، آزادی افغانستان مطلقاً زیر سوال می رود. یک تبعه کشور خارجی چگونه می تواند در افغانستان وزیر شود؟ همین گونه است که اختلاس و پراکندگی هایی که امروز در ادارات افغانستان وجود دارد، دلیل اصلی اش در همین چیزها است."

براساس اطلاعات بخش اداری مجلس نمایندگان، آقای کرزی تا دو روز دیگر اعضای پیشنهادی کابینه جدید خود را به مجلس معرفی خواهد کرد.

آقای کرزی گفته است که شماری از وزیران کنونی در کابینه باقی خواهند ماند و افراد جدیدی که در کابینه عضویت خواهند یافت هم براساس شایستگی و تخصص آنها برگزیده خواهند شد.

مطالب مرتبط