برنامه وزارت دفاع افغانستان برای 'عملیات مستقل'

سربازان ارتش افغانستان
Image caption وزارت دفاع می گوید تا چهار سال دیگر ارتش به کمک نیروهای بین المللی نیاز ندارد

وزارت دفاع افغانستان می گوید ارتش این کشور تا چهار سال دیگر قادر به انجام عملیات نظامی بدون کمک نیروهای بین المللی خواهد بود.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع گفته است که برای رسیدن به این هدف، برنامه ای تدوین شده که در سه مرحله به اجرا گذاشته می شود.

به دنبال اعلام استراتژی جدید باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد افغانستان مقامات نظامی افغان از تلاش بیشتری برای افزایش توانایی ارتش خبر داده اند.

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده که نظامیان آمریکایی از اواسط سال 2011 خروج تدریجی از افغانستان را شروع می کنند، اما برای اجرای این برنامه نیاز است نیروهای داخلی افغانستان از توانایی لازم برای تامین امنیت کشور برخوردار شوند.

آمریکا قرار است سی هزار سرباز تازه نفس به افغانستان بفرستد که اعزام این سربازان، در شش ماه اول سال 2010 صورت خواهد گرفت.

وزارت دفاع افغانستان هشدار داده که این کشور در ماههای اول سال آینده خورشیدی، شاهد افزایش خشونتها خواهد بود.

'مرحله انتقال'

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان که در یک کنفرانس خبری در کابل سخن می گفت، جزییات برنامه این وزارت برای سهم دهی بیشتر به نیروهای داخلی افغانستان در مبارزه با طالبان را توضیح داد.

ژنرال عظیمی گفت که همزمان با آموزش و تجهیز ارتش، قرار است این نیروها تا چهار سال دیگر عملیات های نظامی را به تنهایی انجام دهند.

او گفت که ارتش افغانستان تا دو سال دیگر یکجا با نیروهای خارجی مستقر در افغانستان عملیات می کند، اما پس از دو سال، واحدهای ارتش افغانستان آرام آرام به تنهایی وارد میدان نبرد خواهند شد.

آقای عظیمی گفت: "تا دو سال دیگر، عملیاتهای مشترک ما ادامه خواهد یافت. بعد از دو سال، مرحله انتقالی را آغاز می کنیم، به این معنا که مناطق مختلف را آهسته آهسته از جامعه جهانی (نیروهای بین المللی) تحویل می گیریم و طی دو سال دیگر، این روند را به پایان می رسانیم."

وی افزود "در واقع طی چهار سال آینده ما به نقطه ای خواهیم رسید که به شکل مستقل، بدون کمک نیروهای بین المللی عملیات ها را پیش ببریم."

با این حال، آقای عظیمی گفت که بخشهای دیگر ارتش، مانند نیروی هوایی، یک سال بیشتر به حمایت جامعه جهانی نیاز خواهند داشت.

در عین حال، مقامات وزارت دفاع تاکید دارند که این برنامه تنها در صورتی می تواند موفق شود که جامعه جهانی، به کمک مالی و تجهیز ارتش افغانستان ظرف این مدت ادامه دهد.

مطالب مرتبط