کرزی در دیداری غیررسمی کابینه خود را معرفی کرد

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی در باره چگونگی تشکیل کابینه جدید خود تحت فشار قرار دارد

منابع نزدیک به رئیس جمهوری افغانستان می گویند حامد کرزی در دیدار با گروهی از اعضای شورای ملی اعضای کابینه جدید خود را به گونه غیررسمی معرفی کرده است.

سیامک هروی، یکی از سخنگویان آقای کرزی در گفتگو با بی بی سی گفت که رئیس جمهوری افغانستان شامگاه روز پنجشنبه، هفدهم دسامبر، در باره موضوعهای متعدد، از جمله تشکیل کابینه آینده گفتگو کرد.

آقای هروی افزود: "یکی از موضوع های این گفتگوها تشکیل کابینه آینده افغانستان بود. از (وزیران) بعضی وزارتخانه ها نام برده شد، ولی هیچ گونه فهرست رسمی اعضای کابینه تائید شده به کسی داده نشد."

آقای هروی همچنین گفت که فهرست اعضای کابینه جدید روز شنبه، ۱۸ دسامبر، به گونه رسمی به مجلس نمایندگان فرستاده خواهد شد، اما او از ارائه جزئیات بیشتر در این مورد خودداری کرد.

اما محمد نور اکبری، عضو مجلس نمایندگان، که در این دیدار حضور داشت به بی بی سی گفت که نیمی از اعضای کابینه آینده آقای کرزی را چهره های جدید تشکیل خواهند داد، اما او ذکر نام این افراد را "پیش از موقع" دانست.

این در حالی است که شماری از رسانه ها هم فهرست هایی را در این ارتباط منتشر کرده اند، اما آقای اکبری این فهرست ها را مبتنی بر "حدس و گمان" دانست.

شماری از شرکت کنندگان دیگر این نشست، که نخواستند نام شان ذکر شود، گفته اند که وزیران دفاع، داخله (کشور)، انرژی، عدلیه (دادگستری)، صحت (بهداشت) و برخی وزیران دیگر در مقامهای خود باقی خواهند ماند.

به گفته آنها، چهره های جدیدی هم به عنوان وزیران حمل و نقل، توسعه روستایی، کار و امور اجتماعی و تحصیلات عالی معرفی خواهند شد.

این منابع همچنین گفته اند که در باره سرنوشت وزیر خارجه پس از کنفرانس لندن، که اوائل سال آینده میلادی برگزار خواهد شد، تصمیم گرفته خواهد شد.

آقای اکبری همچنین گفت که در این نشست آقای کرزی "در حالی که اظهار نمی کرد، اما احساس می شد که زیر فشارهای عجیب و غریبی است و در تنگنا قرار دارد."

به گفته آقای اکبری، رئیس جمهوری افغانستان در حالی تصمیم به تشکیل کابینه خود می گیرد که دوستان او "توقعاتی" دارند، جامعه جهانی "انتظاراتی" دارد و خود آقای کرزی می خواهد که کابینه اش "فراگیر" باشد.

آقای اکبری همچنین گفت که اگر "نیت عمده" وزیران پیشنهادی آقای کرزی مبارزه با فساد باشد، مورد تائید مجلس قرار خواهند گرفت، اما افزود کسانی که "دیروز در پست وزارت قرار داشتند و قادر به مبارزه با فساد نشده بودند و یا احیانا تصور می شود که آنها بعضا خود عامل فساد بوده اند"، بسیار دشوار خواهد بود که اعضای مجلس به آنها رای بدهند.

فساد از چالش های عمده در برابر کابینه آینده افغانستان شمرده می شود که این روزها به بحث داغی در محافل سیاسی و اجتماعی این کشور مبدل شده است.

اخیراً در کنفرانسی که در کابل برگزار شد، بر استقلال قوه قضائیه و ساده سازی روند اجرایی امور اداری در نهادهای دولتی برای جلوگیری از فساد مالی و اداری تاکید شد.

مطالب مرتبط