شکایت مقام سابق سازمان ملل در کابل از برکناری خود

گالبریت
Image caption گالبریت: علت اخراج من تلاش برای برگزاری انتخابات منصفانه بود

یک مقام ارشد سابق دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان علیه برکناری از سمت خود شکایت کرده است.

پیتر گالبریت، معاون سابق نماینده سازمان ملل متحد در کابل، اعلام داشته است که علیه تصمیم به اخراج خود در اواخر ماه سپتامبر یک شکایت حقوقی را به جریان انداخته است زیرا این اقدام موجه نبوده است.

در ماه سپتامبر، آقای گالبریت، که شهروند آمریکا و سفیر پیشین این کشور در کرواسی، با تصمیم بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، از سمت خود در نمایندگی سازمان در افغانستان برکنار شد.

در آن زمان، آقای بان با صدور بیانیه ای از خدمات پیتر گالبریت به اهداف سازمان ملل متحد در افغانستان قدردانی به عمل آورد اما این بیانیه حاوی توضیحاتی در مورد برکناری وی نبود.

با اینهمه، برخی گزارش ها علت برکناری آقای گالبریت را اختلاف نظر او با کای آیده، نماینده وِیژه سازمان ملل در افغانستان، بر سر حمایت از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور عنوان کردند.

در حالیکه اظهارنظرهای متفاوتی در مورد دامنه تخلفات در انتخابات و چگونگی حل و فصل آن جریان داشت، گزارش شده بود که آقای گالبریت پیشنهاد کرده است به جای دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری، یک دولت موقت زمام امور را تا به نتیجه رسیدن این روند برعهده بگیرد.

وی همچنین گفته بود که دامنه تقلب های انتخاباتی در حدی است که لازم است تمامی آرای ریخته شده به صندوق ها بازشماری شود، که این اظهارات ناخرسندی مقامات دولت افغانستان را در پی آورد.

پیتر گالبریت در مصاحبه ای در مورد طرح شکایت خود، ارائه طرح کناره گیری آقای حامد کرزی و زمامداری دولت موقت را تایید کرده اما گفته است که این طرح تنها جنبه پیشنهادی داشته و هدف از آن جلوگیری از بروز بحران در ارتباط با قانون اساسی افغانستان بود.

پیتر گالبریت گفته است که از آنجا که تحولات بعدی صحت دیدگاه او را اثبات می کند، تصمیم سازمان ملل به برکناری او عادلانه و قانونی نبوده است.

اختلاف با آیده

نخستین دوره ریاست جمهوری آقای کرزی عملا در ماه مه سال جاری خاتمه یافت اما دادگاه قانون اساسی افغانستان، به منظور جلوگیری از خلاء قدرت در این کشور، این دوره را تا ماه اوت تمدید کرد.

Image caption آیده تصمیم به اخراج گالبریت را به دبیرکل سازمان ملل نسبت داد

آقای گالبریت در عین حال این گزارش ها را تکذیب کرده که کوشیده بود برای به نتیجه رساندن پیشنهاد کناره گیری حامد کرزی، حمایت مقامات ارشد دولت آمریکا را به دست آورد.

پیتر گالبریت گفته است که پیشنهادی که مطرح کرد صرفا ناشی از احساس مسئولیت در مورد برگزاری انتخابات منصفانه در افغانستان بود و انگیزه دیگری نداشت.

در زمان برکناری پیتر گالبریت، گفته می شد که پیشنهاد او با مخالفت کای آیدی مواجه شده که ظاهرا ارزیابی آقای گالبریت از دامنه تخلفات انتخاباتی را مبالغه آمیز می داند.

پیتر گالبریت پیش از ترک افغانستان، آقای آیده را به نادیده گرفتن تقلب در انتخابات افغانستان و حمایت بی مورد از آقای کرزی متهم ساخت در حالیکه آقای آیده تاکید داشت که تصمیم به برکناری معاون او توسط دبیرکل سازمان ملل گرفته شده است.

در اوایل ماه اکتبر، کای آیده نیز در یک نشست خبری اظهار داشت که در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان "تقلب گسترده" صورت گرفته است.

پس از شمارش آرا در دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، به طور غیر رسمی گفته شد که حامد کرزی با کسب بیش از پنجاه درصد آرا توانسته است بر رقبای خود غلبه کند.

با اینهمه، به دلیل اتهام تخلف در انتخابات، این نتیجه مورد تایید قرار نگرفت و پس از رسیدگی به شکایت سایر نامزدهای انتخابات، به خصوص عبدالله عبدالله، رقیب اصلی آقای کرزی، نتیجه اولیه نادرست اعلام و انتخابات به دور دوم کشیده شد.

آقای عبدالله، که رقیب حامد کرزی در دور دوم رای گیری بود، با اظهار اینکه به سلامت انتخابات در این دور نیز اطمینان ندارد، از شرکت در انتخابات خودداری ورزید و آقای کرزی توانست با کسب اکثریت آرا، بار دیگر به ریاست جمهوری افغانستان برگزیده شود.

شکایت حقوقی یک مقام ارشد سازمان ملل به خاطر برکناری به دلیل آنچه که آقای گالبریت مخالفت سازمان با دیدگاه صحیح خود می داند تا کنون سابقه نداشته است و سرانجام این شکایت قابل پیش بینی نیست.

مطالب مرتبط