نامه اسپنتا به کرزی، انتقاد شدید از دادستانی

رنگین دادفر اسپنتا
Image caption اسپنتا: مقامهای دادستانی بفمند که با این آتش نمی شود بازی کرد

رنگین دادفر اسپنتا، سرپرست وزارت خارجه افغانستان در نامه ای سرگشاده به حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور انتقادهای کم سابقه ای را علیه دادستانی کل مطرح کرده است.

این نامه که در چند روزنامه امروز، ۲۸ قوس/آذر، در کابل منتشر شد، عمدتاً در پاسخ به سخنان اخیر فضل احمد فقیریار، معاون دادستانی کل است که گفته بود نام آقای اسپنتا شامل فهرستی است که به مجلس نمایندگان ارائه شده است.

گفته می شود که در این فهرست نام های ۲۱ تن از مقامات ارشد دولتی متهم به فساد مالی، از جمله ۱۵ عضو کنونی و گذشته کابینه افغانستان شامل است.

آقای فقیریار در یک نشست خبری در روز پنجشنبه، ۲۶ قوس، از موجودیت نامهای آقای اسپنتا و حنیف اتمر، وزیر داخله (کشور) در این فهرست خبر داد، اما تاکید کرد که آنها در فساد دولتی دست نداشته اند.

آقای فقیریار گفت که نام آقای اتمر به دلیل سوالاتی درمورد اسناد تحصیلی او به پارلمان داده شده و آقای اسپنتا نیز امضایش در پای قراردادی دیده شده که میان وزارت حج و اوقاف و یک شرکت خصوصی بسته شده و بعداً مشخص شد که در این قرارداد اختلاس صورت گرفته است. اما سرپرست وزارت خارجه در نامه تازه خود ضمن ارائه توضیحاتی در باره رد این اتهام، انتقادهای شدیدی را علیه دولت، به ویژه دادستانی کل مطرح کرده است.

وزیر خارجه در نامه خود خطاب به رئیس جمهوری، دولت تحت رهبری او را "عدالت ستیز" خوانده و نوشته که "در این دستگاه بی سر و ته حقیقت باژگونه می شود و میهن فروشان، خریداران وطن را به سخره می گیرند."

آقای اسپنتا همچنین در این نامه نوشته است: "نماینده دستگاه بیکاره سارنوالی (دادستانی کل)، که به دیگران تهمت می بندد، باید بداند که اگر در دستگاه عدالت ستیز کنونی، هرزه سرایی های او بی مجازات بماند، روزی خواهد رسید تا ناگزیر شود حساب این بی مسئولیتی را پس بدهد."

او افزوده است: "من در مصاف های ایدئولوژیک هراس ندارم."

'هیاهو'؟

آقای اسپنتا که نامش در فهرست وزیران پیشنهادی، که امروز به مجلس نمایندگان معرفی شدند نبود، تاکید کرده که در محیط کاری اش در وزارت خارجه فساد را تحمل نکرده و منابع مالی زندگی اش همواره به نیروی "قلم و فکرش" فراهم کرده است.

او خطاب به آقای کرزی نوشته است: "اگر دستگاه دادستانی شما و این همه هیاهو در باره مبارزه با فساد جدی است، پس باید مجدانه در پی کار رفت و نه این که با عزت و کرامت انسانها بازی کرد."

آقای اسپنتا در ادامه افزوده است: "با آنکه می دانم سودی نخواهد داشت، امروز از دستگاه دادستانی شما شکایت می کنم و عذرخواهی معاون سارنوالی را نیز نمی پذیرم."

همچنین او در گفتگویی با بی بی سی گفت که قصد او از انتشار این نامه این بوده است که به دادستانی کل "به شدت لازم" هشدار بدهد که با او دیگر "بازی" نکند و مقامهای دادستانی بدانند که "با این آتش نمی شود بازی کرد".

سرپرست وزارت خارجه افزود: "من خواستم که از طریق نامه سرگشاده یک بار دیگر نگرانی خود را از طریق رئیس جمهوری به افکار عمومی مردم افغانستان برسانم که در افغانستانی که این قدر فساد، دزدی و غارت مال مردم وجود دارد، اگر یک گپ از دهان کسی بیرون شد، شما بیست بار هم تکذیب کنید، مردم به ندرت باور می کنند." با این حال آقای اسپنتا تاکید کرد که رئیس جمهوری افغانستان "کاملاً پشتیبان" او است، او را بخوبی می شناسد و از شرایط زندگی او از نزدیک آگاهی دارد.

او در آغاز نامه اش تاکید کرده که این نامه برای "دادخواهی نیست، چرا که می دانم دادگری در این نظام حرف بیهوده ای است."

مطالب مرتبط