کرزی در عاشورا: دست از جنگ بردارید

کرزی

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان یک بار دیگر از مخالفان مسلح دولت خواست که دست از جنگ بردارند و به زندگی صلح آمیز بپیوندند.

رئیس جمهوری افغانستان که در مراسم بزرگداشت از روز عاشورا - دهم ماه محرم - در یک مدرسه دینی در کابل صبحت می کرد، از طالبان خواست که "مساجد را نسوزانند و به غیرنظامیان حمله نکنند."

آقای کرزی گفت: "اگر امروز از این محفل بزرگ، از وطنداران خود، به آنهای که علیه مردم خود، علیه مسجد خود، علیه خواهر و مادر و وطن خود، به دست بیگانه افتاده اند، خواهش کنیم، تمنا کنیم که بیایند به صلح بپیوندند و در راه امن وطن خود کوشش کنند، به جا خواهد بود."

رئیس جمهور کرزی درخواست آشتی با طالبان را بارها و به بهانه های مختلف مطرح کرده، اما تا حالا طالبان به این درخواست ها چراغ سبز نشان نداده اند.

امروز در سراسر افغانستان، به مناسبت عاشورا، مراسم ویژه برگزار شد که در آن، علاوه بر مقامات دولتی، تعداد زیادی از علمای دینی سخنرانی کردند.

این روز در افغانستان تعطیل عمومی اعلام شده و گروه گروه مردم در خیابان ها و تکیه خانه ها به عزاداری پرداختند.

تدابیر امنیتی در این روز به شکل گسترده ای به اجرا درآمد و به گفته مقامات وزارت داخله افغانستان، تنها در شهر کابل، ده هزار نیروی اضافی به منظور تامین امنیت گماشته شده بودند.

مطالب مرتبط