افغانستان 'کشتار غیرنظامیان' را بررسی می کند

سرباز افغان در کنر، (عکس از آرشیو)
Image caption سرباز افغان در کنر، (عکس از آرشیو)

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، دستور تحقیق در مورد یک عملیات نظامی را در شرق افغانستان داده که گفته می شود در اثر آن، چندین غیرنظامی افغان کشته شده اند.

این حادثه روز شنبه در ولسوالی نرنگ در ولایت کنر صورت گرفته است.

شماری از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان نیز در جلسه امروز (دوشنبه، 7 جدی/دی) نسبت به این موضوع اعتراض کرده و جلسه را ترک کردند.

هنوز جزییات زیادی در مورد چگونگی وقوع این عملیات در دست نیست.

در اعلامیه ای که از سوی دفتر رئیس جمهوری منتشر شده، به نقل از گزارشهای اولیه آمده که این عملیات از سوی نیروهای بین المللی صورت گرفته و در آن ده غیرنظامی افغان کشته شده اند.

به نقل از این اعلامیه، هشت نفر از قربانیان این عملیات، نوجوانان دانش آموز بوده اند.

دفتر رئیس جمهور کرزی گفته است که به یک هیات دولتی وظیفه داده شده تا جزییات این حادثه را بررسی کند.

انتقاد مجلس

این عملیات، خشم نمایندگان ولایات شرقی افغانستان را در مجلس نمایندگان برانگیخت و شماری از آنها جلسه را به رسم اعتراض ترک کردند.

شجاع الملک جلاله، از نمایندگان ولایت کنر در مجلس گفت: "همه بچه ها (قربانیان) دانش آموزان مکتب بودند و سن شان از دوازده تا هجده سال بود."

Image caption شماری از نمایندگان، جلسه را به رسم اعتراض ترک کردند

او افزود: "آنها حتی با خود چاقو نداشتند، چه رسد به اسلحه."

حاجی فرید، نماینده ولایت کاپیسا در مجلس نیز با اعتراض نسبت به این حادثه، از حکومت افغانستان انتقاد کرد که چنین حوادث را با جدیت پیگیری نمی کند.

آقای فرید گفت: "ما بارها پیش رئیس جمهور رفته ایم و او به گریه افتاده است. اما این مشکل نه به گریه حل می شود و نه به ایجاد کمیسیون؛ کمیسیون های که در چهار سال گذشته ساخته شد، چه کردند؟"

او افزود: "اگر یک سرباز آمریکایی کشته می شود، تمامی یک روستا را بمباران می کنند، رئیس جمهور روشن کند که این کشور از ماست یا از خارجی ها؛ اگر از افغانها است، پس خارجی ها باید مطابق قوانین این کشور عمل کنند."

تا هنوز واکنشی در مورد عملیات نظامی در ولسوالی نرنگ ولایت کنر، از سوی نظامیان خارجی مستقر در این ولایت منتشر نشده است.

مطالب مرتبط