کشف هفت قطعه سنگ تاریخی سرقت شده در هرات

Image caption سنگ سرقت شده ای که دوباره به دست آمده است

مقامات محلی هرات در غرب افغانستان می گویند هفت قطعه سنگ نوشته تاریخی سرقت شده از نقاط مختلف این ولایت را دو باره به دست آورده اند.

حدود ۱۲ روز پیش سارقان مسلح با حمله به آرامگاه گوهرشاد بیگم، همسر شاهرخ میرزا، بنیانگذار پادشاهی تیموریان هرات چهار قطعه سنگ تاریخی را که قدمت آنها به ۶۰۰ سال می رسید و مربوط به دوره تیموریان هرات بود، سرقت کردند.

مقامات امنیتی بلافاصله دو تن از محافظان آرامگاه را به اتهام همکاری با سارقان بازداشت کردند.

اکنون، نیروهای امنیتی هرات اعلام کرده اند که از یک منزل مسکونی در ناحیه هفتم شهر هرات، هفت قطعه سنگ تاریخی، از جمله سنگ های سرقت شده از آرامگاه گوهرشاد بیگم را کشف کرده اند.

دو نفر از ساکنان این منزل مسکونی نیز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

اصیل الدین جامی، رئیس اجرائیه ولایت هرات به خبرنگاران گفت: "سنگ های سرقت شده در این خانه در زیر خاک دفن شده بودند و یکی از سنگ ها هنگام سرقت شکسته و آسیب دیده است."

به گفته این مقام دولتی، جستجوها همچنان ادامه دارد و ممکن است سنگ های دیگری که از "سه منطقه" دیگر سرقت شده بود، نیز به دست آید.

این آثار به اداره اطلاعات و فرهنگ هرات تسلیم داده شد.

بازداشت آمر حفظ آبدات تاریخی

نعمت الله سروری، رییس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات، بازداشت ایام الدین اجمل، مسئول اداره حفظ آثار تاریخی هرات از سوی نیروهای امنیتی را نیز تایید کرد.

به گفته رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات، آقای اجمل تحت بازجویی نیروهای امنیتی قرار دارد و نتیجه این تحقیقات بعدا اعلام خواهد شد.

این مقام دولتی افغان همچنین از بازداشت ۳۷ نفر به اتهام سرقت آثار باستانی طی دو سال گذشته از سوی نیروهای امنیتی هرات خبر داد و این روند را "امیدوار کننده" خواند.

رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات کشورهای خارجی را نیز در سرقت آثار باستانی هرات، دخیل دانست، اما از کشور خاصی نام نبرد.

آقای سروری گفت: "نوعیت این سرقت ها به ما ثابت ساخت که این سرقت ها سازمان یافته است و این (سرقت ها) کار افراد داخلی نیست، (این آثار) مصرف داخلی ندارد، بنابرین ما نمی توانیم دست کشورهای خارجی را در اینجا رد کنیم."

مسئولان اداره اطلاعات و فرهنگ هرات همچنین می گویند در نظر دارند تا این آثار را برای جلوگیری از سرقت مجدد به محل امن تری برای نگهداری انتقال دهند.

این مسئولان همچنین در گذشته از وزارت داخله (کشور) افغانستان تقاضای اختصاص نیروی ویژه ای به منظور حفاظت از آثار تاریخی هرات کرده بودند، اما به دلیل آنچه که کمبود نیروهای پلیس خوانده شده، تاکنون این امر تحقق نیافته است.

هرات در غرب افغانستان، حدود ۷۰۰ اثر و محل تاریخی دارد که مسئولان امنیتی را در نگهداری آن با مشکل مواجه کرده است.

چندی پیش نیز ۲۱ اثر باستانی از ارگ هرات سرقت شد و پیوست به آن دو نفر بازداشت شدند، اما یکی از بازداشت شدگان در بازداشتگاه به طرز مرموزی جان باخت.

مطالب مرتبط