دولت افغانستان دریافت پول برای مبارزه با مواد مخدر را تکذیب کرد

تخریب مزرعه خشخاش در افغانستان
Image caption تخریب مزرعه خشخاش در افغانستان

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان دریافت دو میلیارد دلار از سوی آمریکا را تکذیب کرده است.

این وزارتخانه اظهارات ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان را یادآور شده که گفته است دو میلیارد دلار برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان در سالهای اخیر به مصرف رسیده است.

زلمی افضلی، سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر، در واکنش به این سخنان گفته است که این وزارت اطلاع ندارد که این پول چگونه و در کجا مصرف شده است.

آقای افضلی گفت که تا حالا یک میلیارد دلار از کمک های جامعه جهانی در زمینه مبارزه با مواد مخدر در افغانستان هزینه شده اما به گفته او، مبلغ مورد اشاره آقای هالبروک جدا از این مقدار پول بوده است.

وزارت مبارزه با مواد مخدر همزمان هشدار داده که اگر جامعه جهانی برای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان سرمایه گذاری بیشتری نکند کشت خشخاش و تولید مواد مخدر در این کشور احتمالا افزایش خواهد یافت.

اگرچه افغانستان ظرف دو سال اخیر در مواردی کاهش تولید مواد مخدر را گزارش کرده، اما هنوز این کشور بزرگترین تولید کننده مواد مخدر در جهان شمرده می شود.

گزارش دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد که در پایان سال 2009 انتشار یافت نشان داد که افغانستان حدود 92 درصد مواد خام برای تولید هروئین را در سراسر جهان فراهم می کند.

این مواد زمینه اعتیاد میلیونها نفر را فراهم کرده و به مرگ حدود یکصد هزار نفر در سال می انجامد.

حمایت جامعه جهانی از مبارزه با مواد مخدر در افغانستان برای کامیابی این برنامه، به خصوص برای روی آوردن کشاورزان حشخاش به محصولات جایگزین جنبه حیاتی دارد.

بریتانیا و آمریکا در راس کشورهایی قرار دارند که از مبارزه با تولید و تجارت مواد مخدر در افغانستان حمایت می کنند.

مطالب مرتبط