وزیر دفاع حزب محافظه کار بریتانیا:تنها جنگ راه حل افغانستان نیست

بی بی سی برای افغانستان در آستانه کنفرانس لندن، برنامه ویژه صدای شماتهیه کرده است، در این برنامه ها مقام های بریتانیایی به سوالات شنونده های افغان در مورد امنیت، بازسازی و چالشهایی که متحدان غربی دولت افغانستان با آن روبروست، پاسخ داده است. خلاصه ای از نظرات و پاسخ های مقام های بریتانیایی را در سایت فارسی بی بی سی نیز می توانید بخوانید.

اولین برنامه از برنامه های ویژه صدای شما، به نظرات لیام فاکس اختصاص دارد.

Image caption لیام فاکس وزیر دفاع در کابینه دولت سایه، بریتانیا و عضو پارلمان

لیام فاکس نامزد وزارت دفاع حزب محافظه کار بریتانیا گفته است که جنگ تنها راه حل معضل افغانستان نیست و برای پایان دادن به جنگ در این کشور از راههای سیاسی هم باید کار گرفت.

آقای فاکس که به پرسش های شنوندگان بی بی سی در برنامه "صدای شما"، چهارم دلو/بهمن، پاسخ می داد گفت که "مقابله با تهدیدها صرفا شیوه نظامی ندارد، بلکه باید از راههای سیاسی هم سود جست."

آقای فاکس همچنین گفت: "ما می توانیم با کسانی که خواهان آینده بهتری برای افغانستان هستند، مذاکره کنیم و آنان را از مخالفان تفکیک کنیم."

به گفته او، شماری از افرادی که در کنار طالبان می جنگند، "به دلائل ساده ای مانند دریافت پول از طالبان از آنها حمایت می کنند، به دلیل این که بیشتر از درآمد معمولی کشاورزی خود، از طالبان پول می گیرند."

آقای فاکس همچنین تاکید کرد: "البته شما نمی توانید با کسانی مصالحه می کنید که خواستار تضعیف همه دستاوردها هستند و نیروهای ما و غیرنظامیان را در افغانستان تهدید می کنند، بلکه باید با چنین نیروهایی مقابله کرد."

لیام فاکس در عین حال تاکید کرد که نیروهای بریتانیایی تا زمانی که لازم باشد در کنار مردم افغانستان خواهند ماند و برای تامین "آینده بهتر" برای افغانها تلاش خواهند کرد.

این مقام حزب محافظه کار بریتانیا افزود: "ما خواهان موفقیت افغانستان هستیم تا خود بتواند حاکمیت خود را اعمال و امنیت داخلی و خارجی خود را تأمین کند."

او همچنین گفت: "ما نمی خواهیم بیشتر از زمانی که لازم است، در افغانستان بمانیم. ما با مردم افغانستان قراداد بسته ایم و به آنها وعده داده ایم تا فرصت دست یابی به موفقیت و دموکراسی را برای آنها فراهم کنیم."

نامزد حزب محافظه کار برای وزارت دفاع همچنین گفت که در بسیاری از مناطق افغانستان "آرامش نسبی" وجود دارد، اما در مناطق جنوبی این کشور به دلیل داشتن "مرزهای قابل نفوذ با پاکستان" مشکلاتی وجود دارد.

آقای فاکس افزود: "مقابله با چنین شرایطی کار آسانی نیست و نیازمند همکاری پاکستان و دیگر نیروهای بین المللی است. این که پاکستان را تا چه اندازه می توان از این نظر تحت فشار قرار داد، بستگی به شرایط این کشور هم دارد، چون خود آن هم شاهد بی ثباتی سیاسی و اقتصادی است و علاوه بر آن مشکلاتی با هند دارد. از منابع لازم برای مقابله با شورشیان برخوردار نیست."

لیام فاکس گفت که نیروهای بین المللی در افغانستان باید برای انتقال تدریجی مسئولیت تامین امنیت در این کشور نیروهای ارتش و پلیس افغان را آموزش دهند. اما به گفته او، برای این کار "جدول زمانی جادویی" وجود ندارد و این کار ظرف چهار یا پنج سال انجام خواهد شد.

این مقام حزب محافظه کارگفت "به نظر من، ما شاهد تغییرات تدریجی در این زمینه هستیم، به گونه ای که از کنترل امنیت توسط نیروهای ائتلاف بین المللی به سوی عملیات مشترک توسط نیروهای افغانستان و خارجی پیش می رویم و سپس به مرحله ای می رسیم که نیروهای خارجی نقشی حمایتی از سربازان افغان را برعهده می گیرند و در نهایت نیروهای افغانستان خود قادر به تأمین امنیت خواهند شد."

لیام فاکس در مورد تلفات غیرنظامیان در مبارزه با تروریسم در افغانستان گفت، کسانی هستند که "با انگیزه های سیاسی" تصویر متفاوتی از نیروهای بین المللی ارائه کنند.

او همچنین گفت: "برای ما مهم است که مردم عادی افغانستان درک کنند که ما برای محافظت از آنان حضور نظامی داریم. و این نکته را به خاطر داشته باشیم که ۸۰ درصد تلفات غیرنظامیان در افغانستان، حاصل فعالیتهای طالبان بوده است."

آقای فاکس همچنین کمبود امکانات نیروهای بریتانیایی در افغانستان را مورد انتقاد قرار داد.

او گفت: "ما در افغانستان از منابع کافی برخوردار نیستیم. به همین دلیل است که مناطقی را از دست شورشیان می گیریم، ولی نمی توانیم آنها را نگه داریم و نمی توانیم میزان امنیتی که را مردم هلمند از ما انتظار دارند، تأمین کنیم. اما وضعیت کمبود نیروها با اعزام نیروهای بیشتر آمریکایی تغییر خواهد کرد."

آقای فاکس گفت نیروهای بریتانیایی تجهیزات، از جمله هلیکوپتر کافی در اختیار ندارند. او افزود: "ما خواستار هلیکوپترهای بیشتر، وسایط زرهی بهتر و تجهیزات برخوردار از تکنولوژی پیشرفته تر شده ایم، و این خواستها به تدریج برآورده می شود. در شرایط بحران اقتصادی هم باید این خواستها برآورده شود، به دلیل این که جان سربازان ما در خطر است."

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست