کرزی: از راه های مختلف با رهبری طالبان تماس داریم

حامد کرزی

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در گفت و گوی اختصاصی با بی بی سی گفت تلاش او برای مذاکره با طالبان ادامه خواهد یافت و حالا که توافق جامعه جهانی را در این زمینه کسپ کرده تلاش می کند تا بر گزاری یک لویه جرگه زمینه ملی را نیز فراهم کند.

آقای کرزی در گفت و گو با مینه بکتاش و در پاسخ به این سوال که آیا با رهبری طالبان تماس دارد یانه گفت:" سعی می کنیم با رهبری طالبان تماس بگیریم، آنها هم گاه گاهی با ما تماس گرفته اند. مشکل در طرح ما بوده نه در عدم تماس ما. از طریق ادارات مختلف افغانستان، تماس هایی وجود دارد از طریق کمیسیون تحکیم صلح تماس وجود دارد ولی این تماس ها هنوز منظم و سیستماتیک و هدفمند نیست."

آقای کرزی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد دیدار کای آیدی با طالبان در دبی که در برخی از رسانه های بریتانیا بازتاب گسترده ای داشته است گفت، تا هنوز رسما هیچ اطلاع در این مورد به او داده نشده است.

حامد کرزی در پاسخ به این سوال که بعد از کنفرانس لندن گام بعدی چه خواهد بود گفت:"جرگه صلح و امن را برگزار می کنیم از سراسر افغانستان، تا در مورد جوانب مختلف کوشش های صلح صحبت کنم در مورد راه های صلح صحبت کنم. تا به طالبان اعلام کنیم که زمینه ملی هم آماده است جامعه جهانی را قانع کردیم. اگر می خواهید. از آن به خیر افغانستان استفاده کنید. بیائید و از جنگ دست بکشید."

از رئیس جمهوری افغانستان پرسیده شد که جامعه جهانی به مذاکره با طالبان بیشتر به عنوان یک تاکتیک مرحله ای نگاه می کنند اما برای شما یک هدف استراتیژیک است، چگونه می تواند این تناقض ها را حل کرد گفت، جنگ افغانستان را با مشکلات زیادی مواجه کرده است هر روز مادران بیشتری فرزندان شان را ازدست می دهند چه در اثر خشونت طالبان و چه در اثر جنگ میان آنها و نیروهای خارجی و بمبارانها، افغانستان هر روز خسارت های بیشتری را متحمل می شود از این رو پایان دادن به جنگ برای افغانستان یک هدف اصلی و مهم است و جهان هم از آن حمایت می کند.

حامد کرزی همچنین نقش کشور های همسایه در امنیت و ثبات افغانستان را مهم خواند و با اشاره به شرکت نکردن ایران در کنفرانس لندن گفت:" ایران همسایه و همزبان و هم فرهنگ ما است. نقش اساسی در امنیت و ثبات افغانستان دارد با ایران تماس داریم و امیدواریم در تلاشهای ما برای صلح سهیم شوند."

از آقای کرزی پرسیده شد که پولهایی که برای جذب طالبان به زندگی عادی در کنفرانس لندن تصویب شد چگونه به مصرف خواهد رسید گفت، در این مورد هنوز چیزی مشخص نیست و باید راهکاری برای آن بیابیم.

برای پولهایی که برای ادغام طالبان به زندگی مجدد چطور تنظیم شود باید راهکاری برایش پیدا شود.

از آقای کرزی همچنین پرسیده شد که امروز (29 جنوری/ ژانویه) تونی بلیر نخست وزیری که در بریتانیا محبوب بود در یک کمیسیونی احضار شده تا درمورد تصمیمی که سالها پیش گرفته بود پاسخ دهد، یک تصمیم همه کارنامه بلیر را تحت شعاع قرار داده است، شما می خواهید چه میراثی از خود به جا بگذارید؟ دوست دارید مردم افغانستان شما را چگونه بشناسند؟

آقای کرزی گفت:" خدا کند کامیاب شویم و میراث ما صلح و سعادت افغانستان باشد. ترقی کشور باشد."

مطالب مرتبط