پاکستان: مرد شماره دو طالبان بازداشت شد

جنگجویان طالبان در پاکستان
Image caption ملابرادر معاون ملا عمر رهبر طالبان و مسئول امور مالی این گروه بود

مقامات ارشد نظامی در پاکستان تائید کرده اند که ملا عبدالغنی برادر، فرمانده ارشد گروه طالبان در شهر کراچی پاکستان بازداشت شده است.

از ملا برادر به عنوان فرد شماره دوم گروه طالبان و معاون ملا محمد عمر یاد می شود که از نفوذ گسترده ای در میان اعضای این گروه برخوردار است.

برخی از گزارشها حاکی از این است که ملا برادر شورای کویته را که از آن به عنوان شورای رهبری طالبان نیز یاد می شود، اداره می کرد.

مقامات اطلاعاتی (استخباراتی) آمریکا با تائید باز داشت ملا برادر، ابراز امیدواری کرده اند که فرمانده ارشد طالبان اطلاعاتی را در مورد مخفیگاه ملا عمر، رهبر گروه طالبان، در اختیار آنان قرار دهد.

از قول مقامات آمریکایی گزارش شده است که ملا برادر پرنفوذترین عضو گروه طالبان است که از سال 2001 تا حالا بازداشت می شود.

گفته می شود که او بودجه گروه طالبان را تنظیم، فرماندهان نظامی این گروه را تعیین و تاکتیک های نظامی برای جنگ با نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان را طراحی می کرد.

براساس اطلاعات انترپول، ملا برادر در زمان حکومت گروه طالبان بر افغانستان، از اعضای برجسته این گروه بوده و به عنوان معاون وزیر دفاع در رژیم طالبان کار کرده است.

نام ملا برادر در فهرست تحریم های سازمان ملل متحد هم دیده می شود.

این تحریم شامل مسدود کردن دارایی ها و ممنوعیت سفر و خرید و فروش اسلحه توسط افراد مرتبط با گروه های تروریستی می شود.

خبر باز داشت ملا برادر در حالی منتشر می شود که دولت افغانستان و متحدان بین المللی اش، بزرگترین عملیات نظامی علیه شورشیان را در ولایت هلمند به راه انداخته اند.

از سوی دیگر دولت افغانستان تلاش می کند، تا زمینه را برای مذاکره با گروه های شورشی از جمله طالبان فراهم کند.

باز داشت ملا برادر می تواند تاثیر جدی بر فعالیت های نظامی طالبان داشته باشد، اما مشخص نیست که این باز داشت، روند مذاکره و گف و گو را تقویت خواهد کرد یا سبب خواهد شد تا دیگر جایی برای تلاشهای صلح جویانه باقی نماند.

مطالب مرتبط